Prezidenti Putin a Trump se nakonec přece jen sešli k bilaterálnímu jednání v rámci summitu zemí APEC. (ilustrační foto, Hamburg)

Prezidenti USA a Ruska, Trump a Putin, se nakonec přece jen sešli v rámci summitu APEC ve Vietnamu, když společně podepsali prohlášení k Sýrii. Ruský prezident však při tom kritizoval omezování činnosti ruských médií ve Spojených státech. Přesto Trump řekl, že k sobě s Putinem chovají vřelé sympatie.  

Putin a Trump se ve společném prohlášení k Sýrii shodli, že syrský konflikt nemá vojenské řešení. S tím, že jak Rusku, tak USA jde o porážku Islámského státu (IS) v Sýrii.

Vyzvali také všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, která se konají v Ženevě pod patronací OSN. Rusko i USA se zavázaly, že budou uznávat svrchovanost Sýrie, její nezávislost, jednotu a sekulární charakter.

Prohlášení k Sýrii dohodli přímo ve vietnamském Danangu ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson.

Omezování médií v USA

Ruský prezident Vladimir Putin však současně projevil „zklamání“ nad omezováním aktivit ruských médiích ve Spojených státech. Moskva proti této akci americké strany už chytá reciproční opatření.

Omezování činnost ruských médiích v USA je podle Putina útok na svobodu projevu.

„Chci upozornit na skutečnost, že neexistuje – a nemůže existovat – důkaz, že ruská média se vměšovala do (americké prezidentské) volební kampaně,“ uvedl Putin.

„Všechno, co souvisí s ruskou účastí ve Spojených státech, je důkazem vnitřního politického boje v této zemi. Jsou to nesmysly,“ řekl ruský prezident.

Za lživé přitom označil informace, že do styků s Trumpovou administrativou jsou zapletení jeho příbuzní.

Putin zdůraznil, že s Trumpem vedl „normální dialog“. šéfa Bílého domu označil za „civilního a vzdělaného“ člověka, se kterým se dá pohodlně jednat.

Americký prezident Trump řekl, že se při jeho několika schůzkách s Putinem ukázalo, že k sobě chovají vřelé sympatie. (sfr)