Španělský soud propustil z vazby bývalou šéfku katalánského parlamentu Carme Forcadellovou. Svobodu si vyplatila kaucí ve výši téměř 4 miliardy korun.

Španělský soud propustil z vazby bývalou šéfku katalánského parlamentu Carme Forcadellovou. Politička musela zaplatit kauci ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Forcadellová se ve věznici ocitla poté, co demokraticky řídila parlament v Katalánsku a byla spolu s dalšími pěti lidmi obviněna z vzpoury.

Forcadellová strávila noc ve vazební věznici Alcalá Meco poblíž města Alcalá de Henares severovýchodně od Madridu a propuštěna byla v pátek odpoledne.

Podmínky kauce zahrnují mimo jiné odevzdání pasu a nutnost jednou týdně se hlásit soudu.

Forcadellová patří do šestice politiků z vedení katalánského parlamentu, kteří stanuli před nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim hrozí až 25 let vězení.

Trestného činu se podle prokuratury dopustili mimo jiné tím, že přijali k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová byli na svobodu propuštěni už ve čtvrtek, soud jim stanovil kauci ve výši 25 tisíc eur na osobu (640 tisíc korun).

Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Podle zdrojů listu El País tvrdili Forcadellová i ostatní, že nezávislost schválená parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost. Rovněž další část jejich výpovědí se nesla ve smířlivém tónu, když například vyjádřili plný respekt k rozhodnutí Madridu aktivovat ústavní článek 155 a převzít kontrolu nad Katalánskem.

Kvůli údajné vzpouře je stále ve vazbě osm členů katalánské vlády, kterou odvolal centrální kabinet v Madridu. Její bývalý předseda Carles Puigdemont a čtyři další ministři uprchli do Belgie a bojují proti svému vydání do vlasti.

(pel)