Zájem sázkařské veřejnosti o státní účtenkovou loterii je enormní. Do hry se už státu přihlásil čtvrt milionu lidí lačných snadné výhry.

Státní účtenková loterie významně zvýšila zájem obyvatelstva o hazardní hry. Do loterie, v níž se namísto losů hraje s účtenkami, se během prvního říjnového týdne zaregistrovalo už 250 tisíc lidí. První slosování o výhry přitom bude až v polovině listopadu. 

Účtenková loterie je součástí státní elektronické on-line kontroly podnikatelů (EET), kterou zavedl někdejší ministr financí Andrej Babiš. Počet zaregistrovaných účtenek do účtenkové loterie již přesáhl milion. Účtenkovou loterii přitom ministerstvo financí rozběhlo teprve 1. října letošního roku.

Ministerstvo financí hodnotí dosavadní zájem o Účtenkovku jako velmi dobrý. Resort si od loterie s losy slibuje větší kontrolu podnikatelů, kteří byli státem donuceni k účasti v kontrolním systému EET.

Účtenkovou loterii nedávno napadli například Starostové a nezávislí, podle kterých ministerstvo porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků. A činí tak prostřednictvím soukromé firmy, aniž k tomu má souhlas občanů.

Starostové již dříve podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o elektronické evidenci tržeb. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

První cenou ve státní Účtenkovce je výhra 1 milionu korun. Druhou cenou je automobil za zhruba 400 tisíc, třetí cenou je finanční výhra 300 tisíc korun, čtvrtou 200 tisíc a pátou 100 tisíc korun.

Dále stát z peněz daňových poplatníků zaplatí 20 výher po 20 tisících Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 tisíc výher po stokoruně.

EET je ČR od loňského prosince povinné pro hotely a restaurace. Postupně tento kontrolní on-line nástroj dopadl i na maloobchodní a velkoobchodní firmy. (sfr)


O důsledcích ÚČTENKOVÉ LOTERIE čtěte více ZDE:

Občané hrající Účtenkovou loterii poslouží státu jako novodobá Pomocná stráž EET