Čeští průmyslníci tlačí na dovoz migrantů do ČR. Podnikům prý chybí až 290 tisíc pracovníků.

Průmyslníci žádají masivní dovoz ekonomických migrantů do České republiky. Českým firmám údajně chybí až 290 tisíc pracovníků. Uvedl to šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle něj se Česko bez ekonomických běženců, kteří by pracovali v tuzemských firmách, neobejde.

„Ta situace je tragická,“ řekl.

České podniky podle Hanáka trápí především nedostatek zaměstnanců. V současné době firmám chybí 290 tisíc lidí.

Prezident průmslového svazu si myslí, že vláda dostatečně neumožňuje „dovoz“ pracovní síly ze zahraničí.

„Je potřeba přivést ekonomické imigranty ze spřízněných zemí, jako je Ukrajina, Bělorusko, možná Kazachstán a další. Naopak musím pochválit ministra spravedlnosti. To, že pracuje 60 procent vězňů, je opravdu dobrá zpráva,“ dodal.

V Česku přitom pracuje na zaměstnanecký poměr zhruba o 100 tisíc cizinců více než před krizí v době tehdejší konjunktury. Zatímco na konci loňského roku mělo v ČR zaměstnání 382 900 lidí ze zahraničí, v roce 2008 to bylo kolem 284 600. Vyplynulo to ze zprávy ministerstva práce o zaměstnávání cizinců pro tripartitu.

Nezaměstnanost v Česku poklesla v září na 3,8 procenta ze srpnových čtyř procent. Vyrovnala tak historické minimum z roku 2008. O práci se v září ucházelo 284 915 lidí, což je nejnižší počet od května 1998. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 procentního bodu.

Podle analýzy ministerstva práce se český pracovní trh už dostal na hranici přirozené nezaměstnanosti.

Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, tedy už místo mají. Zaplnění volných pozic a uplatnění nezaměstnaných brání nevhodná kvalifikace, nízké odměny i neochota práci vzít.

(pel)