Tajemná Skupina Šuman opět udeřila na Andreje Babiše. Tentokrát v kauze Čapí hnízdo.

Tajemná Skupina Šuman na twitteru opět zaútočila na Andreje Babiše. Zveřejnila sérii údajných tajně uniklých dokumentů z banky HSBC, jež mají dokazovat, že skutečným majitelem farmy Čapí hnízdo zůstával Babišův Agrofert, i když projekt žádal o dotaci jako malá firma. Šéf ANO v reakci oznámil, že podává trestní oznámení na anonymního provozovatele účtu Skupina Šuman. Současně potvrdil, že převzal usnesení o svém trestním stíhání.

„Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože ten Šuman už jednoznačně překročil meze,“ uvedl Babiš.

Neodpověděl však na otázku, zda jsou nově zveřejněné, údajně uniklé dokumenty pravdivé.

„Já jsem ty dokumenty neviděl. Agrofert ani já jsme tu farmu nikdy nevlastnili. Nikdy. Nechť to prověří policie, jestli je to pravdivé, nebo nepravdivé,“ zdůraznil miliardář.

Na twitterovém účtu se o víkendu objevily naskenované dopisy a dokumenty, ze kterých vyplývá, že banka HSBC v letech 2008 a 2010 věděla, že Čapí hnízdo patří Agrofertu. Pokud by propojení existovalo, farma by nemohla získat 50milionovou evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky.

Mezi zveřejněnými údajnými dokumenty banky HSBC je mimo jiné žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo, která je prezentována jako kongresové, výzkumné a školicí centrum skupiny Agrofert. Jako hlavní zákazník a zdroj příjmů jsou v žádosti uváděny firmy ze skupiny Agrofert, která je v žádosti označována za mateřskou skupinu Farmy Čapí hnízdo.

Farma „nebude závislá na cestovním ruchu a kongresové turistice“, píše se v žádosti bance.

„Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem,“ uvádí žádost jako podkladovou informaci.

Skupina Šuman v minulosti zveřejnila také několik nahrávek s někdejším vicepremiérem Babišem.

Policejní obvinění

Policie už v kauze dotací pro Čapí hnízdo rozhodla o obvinění několika lidí. Jejich jména však zatím nesdělila, protože čeká, dokud dotyční nepřevezmou usnesení o svém obvinění.

Mezi obviněnými jsou i Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Oba byli nedávno na žádost policie zbaveni sněmovnou imunity právě proto, aby je mohla policie obvinit.

Babiš v pondělí 9. října 2017 potvrdil, že převzal usnesení o zahájení trestního stíhání za Čapí hnízdo. Současně proti tomu

„Převzal jsem usnesení o zahájení trestního stíhání v pseudokauze Čapí hnízdo,“ řekl Babiš jednomu z médií, jež ovládá.

„Proti tomuto rozhodnutí jsem ihned podal opravný prostředek, stížnost, a předal celou věc svému obhájci,“ informoval Babiš.

(sfr)