Poslanci se neshodují na přijetí eura. Poslanci TOP 09 a sociální demokracie jsou pro, zatímco ODS a hnutí ANO proti.

Poslanci TOP 09 a ČSSD tlačí na to, aby Česká republika přijala euro. Podle nich jsou Češi zcela závislí na vývoji v eurozóně. Naopak ODS a hnutí ANO jsou proti přijetí společné měny, protože by to nyní pro ČR nebylo výhodné.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová upozornila, že Česko by se mohlo dostat na periferii EU. Unie je podle ní na rozcestí a státy eurozóny se budou snažit urychlit integraci.

„Může se stát, že účast a neúčast v eurozóně bude mezníkem mezi státy, zda budou stát v jádru EU, nebo na periferii. Měli bychom dělat všechno pro to, abychom se vlastními rozhodnutími nedostali na periferii,“ uvedla Langšádlová.

Její stanovisko podpořil sociální demokrat Lubomír Toufar.

„Stát někde na periferii není v zájmu České republiky a jejích občanů,“ uvedl.

Poslanci se neshodují

Jihočeský volební lídr ODS Jan Zahradník naopak soudí, že přijetí společné evropské měny nyní není na pořadu dne.

„Není třeba nikam chvátat, je třeba být opatrní a obezřetní,“ řekl.

Varoval před tím, že vstupem do eurozóny by Česko převzalo spoluodpovědnost za dluhy jiných zemí. Připustil, že jsme se k přijetí eura zavázali hlasováním v referendu o vstupu do Evropské unie.

„To je beze vší pochybnosti, ale já bych se spíš přimlouval za to, abychom se snažili vyjednat si výjimku, to je cíl ODS,“ uvedl.

Stejný odmítavý postoj k přijetí eura vyjádřil i poslanec ANO Zdeněk Soukup, podle kterého je případný vstup do eurozóny otázkou načasování. Nyní podle něho správná doba není.

EU závazek přijetí eura připomíná

Místopředseda KDU-ČSL a předseda výboru Ondřej Benešík vyčetl vládě a ministerstvu financí, že o přijetí eura nevedly debatu, i vzhledem k tomu, že eurozóna prošla od vstupu Česka do EU změnami. Označil to za velký dluh posledních čtyř let.

Zástupce Úřadu vlády Marek Souček připomněl, že Česko se zavázalo k přijetí eura už při vstupu do EU, které bylo stvrzeno všelidovým hlasováním. Evropské instituce podle něho tento závazek pravidelně připomínají.

Pro českou ekonomiku je vývoj eurozóny stěžejní, a Česko proto chce být podle Součka co nejblíže projednávaným tématům.

Premiér Bohuslav Sobotka nedávno řekl, že země, které neplatí eurem, by mohly mít podle Česka pozorovatelský status při jednání ministrů financí eurozóny. Mezi zeměmi, které euro mají a které ne, by podle něj neměly vznikat příkopy.

(pel)