Odbory chystají protesty, pokud vláda nezvýší platy, jak požadují. (Foto: FB ČMKOS)

Odbory vyhrožují protestními akcemi, pokud vláda nezvýší platy ve veřejném sektoru. Požadují přidání peněz učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o 10 procent. Termín případného protestu odboráři zatím nestanovili.

„Požadovali jsme původně růst platů od září. Už jsme ustoupili, nemáme kam. Jsme připraveni uspořádat protestní akce. Není to náš cíl, chceme se dohodnout. Protesty se nemusí konat, bude záležet na dohodě s vládou,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Předáci letos zahájili vyjednávání s vládou dřív než obvykle. S premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministryní práce Michaelou Marksovou (oba ČSSD) se sešli koncem dubna.

Původně žádali přidání o deset procent od září. Po červnovém jednání se členy vlády a lídry koaličních stran mluvili o listopadu. Další schůzka s kabinetem se měla konat koncem července, vláda ji ale zrušila. Vyjednávání pokračovalo pak 21. srpna.

Odboráři očekávali, že jasno o zvýšení výdělků kantorů, hasičů, policistů, pracovníků v kultuře a sociálních službách či zdravotníků bude už v červenci.

„Začali jsme vyjednávat včas. První jednání byla velmi optimistická. Nyní se přelila do pesimismu,“ řekl mluvčí odborových svazů veřejného sektoru a šéf úřednických odborů Pavel Bednář.

Odboráři přístup některých členů vlády i celého kabinetu označili za „neochotu dostát slibům“.

Vláda by o návrhu rozpočtu měla jednat v pondělí 4. září. V dalších dnech by se pak mělo konat další kolo vyjednávání s odbory. Podle výsledku odboráři zvolí další postup. Případný protest by se mohl konat před sídlem vlády, nebo před ministerstvem financí.

(pel)