O funkci prezidenta České republiky se chce ucházet také šéf Asociace zbrojního průmyslu Jiří Hynek.

Zbrojař Jiří Hynek chce usilovat o zvolení do funkce prezidenta ČR. Šéfa Asociace zbrojního průmyslu (AOBP), která sdružuje zbrojařské firmy, oznámila jako svého oficiálního kandidáta na Hrad politická strana Realisté, kterou sponzoruje spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva.

„Chtěl bych být prezidentem hrdého, sebevědomého národa. V problematice bezpečnosti se pohybuji dvacet let. Vím, co naše armáda potřebuje,“ prohlásil Jiří Hynek při oznámení své kandidatury.

Informoval, že pro svoji kandidaturu bude sbírat jak podpisy občanů, tak bude zkoušet přesvědčit poslance a senátory, aby ho navrhli oni.

Realisté k Hynkově kandidatuře uvedli, že má jít o „protiváhu vládní politiky“.

„Vláda nebyla za 4 roky schopna představit koncepci naší obrany. Realisté vědí, že nejdůležitějším tématem voleb bude bezpečnost, obrana státu a posílení naší národní hrdosti,“ uvedla strana.

Prezident prý musí hrát ve svém úřadě tři klíčové role – musí hájit národní zájem, být kvalitním vrchním velitelem ozbrojených sil a silným zástupcem českého průmyslu.

„Žádný ze stávajících prezidentských kandidátů není schopen zastat kvalitně všechny tři klíčové oblasti, které jsou pro nás axiomem prezidentského úřadu,“ konstatoval mentor Realistů Petr Robejšek.

„Argumenty mentora naší strany jsem dlouho zvažoval a rozhodl jsem se nakonec tuto výzvu přijmout,“ podotkl Hynek.

Ten prohlásil, že splňuje všechny nároky na prezidentskou funkci.

„Vším, co jsem doposud dělal, jsem naplňoval národní zájem. Dvacet let se pohybuji v oblasti bezpečnosti, důvěrně znám prostředí armády a české výrobce v zahraničí již léta jako prezident AOBP prosazuji.“

Nejvážnější je Drahoš

Za nejvážnějšího favorita prezidentských voleb, které se konají začátkem příštího roku, je zatím považován Jiří Drahoš. Ten o víkendu oznámil, že již nasbíral více než 78 tisíc podpisů pro svoji kandidaturu.

Vedle Drahoše již potřebný počet podpisů nasbírali i Michal Horáček a Miloš Zeman. O hradní kandidaturu se mimo jiné chce ucházet také bývalý šéf mladoboleslavské Škodovky Vratislav Kulhánek (za ODA).

Kandidaturu na Hrad zvažuje i senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). Ten již získal podpisy 19 senátorů, což Kuberovi postačuje pro účast v prezidentských volbách. (sfr)

Více o kandidátech na prezidenta ČR čtěte ZDE:

Drahoš v souboji o Hrad trumfl Miloše Zemana: Nasbíral více než 78 tisíc podpisů