Prezident Zeman po volbách jmenuje novým premiérem šéfa vítězného subjektu bez ohledu na to, zda je trestně stíhán.

Prezident Zeman jmenuje po volbách novým premiérem šéfa vítězné strany bez ohledu na to, zda je tato osoba trestně stíhána. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Reagoval tak na situaci, kdy předsedovi hnutí ANO Babišovi hrozí trestní stíhání v kauze neoprávněných dotací pro Čapí hnízdo.

Hnutí ANO, jehož je Andrej Babiš předsedou, dlouhodobě vede v předvolebních průzkumech. Poslanecká sněmovna se v nejbližších dnech bude zabývat žádostí policie vydat k vyšetřování poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli případu dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo.

Podle Ovčáčka se Zeman stále drží svého dřívějšího vyjádření, že novým premiérem jmenuje vítěze voleb.

„To platí. O vině a nevině rozhoduje soud, ne (Martin) Plíšek (TOP 09) nebo (Miroslava) Němcová (ODS),“ uvedl Ovčáček s odkazem na názory předsedkyně a místopředsedy mandátového a imunitního výboru, jenž jako první bude jednat o policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Kalouskova kritika

Na tento prezidentův postoj reagoval velmi kriticky předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který poukázal na Zemanův nekonzistentní postoj v této záležitosti.

„Miloš Zeman bez jakékoliv úcty k vlastní zemi mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu a jeho spojencům, ať už je to Babiš, Kreml, nebo Peking,“ prohlásil Kalousek.

Připomněl přitom situaci, kdy Zeman v roce 2013 po vyslovení nedůvěry Rusnokově úřednické vládě nechtěl jmenovat nového premiéra kvůli jeho případným obviněním.

„Odůvodnil to tvrzením, že ho JUDr. Ištván (státní zástupce Ivo Ištván) informoval, že během několika týdnů budou padat obvinění po zátahu na Úřadu vlády. Ctnostně se tvářící prezident tehdy hřímal, že neponese odpovědnost za jmenování ministra, který ´bude vládnout z vězeňské cely´,“ uvedl Kalousek.

Ovčáček: Je to útok na Zemana

Zemanův mluvčí Ovčáček tento argument komentoval tak, že pokud se TOP 09 nelíbí jmenování vítěze voleb premiérem, „demokracie se jí nezamlouvá a tak nás táhne na Východ“.

Ovčáček současně zpochybnil policejní žádost o Babišovo vydání pouhé dva a půl měsíce před volbami.

„Prostě přemyslím nad pochybnostmi, které vznesl Andrej Babiš,“ uvedl Ovčáček.

Ten předtím také prohlásil že cílem ‚Akce Babiš‘ je maximálně poškodit prezidenta republiky.

„Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu ‚prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!‘,“ naznačil Zemanův mluvčí.

„Útoky v médiích, demonstrace kavárny, antizemanovští kavárenští protikandidáti v akci. Vše živě v ČST Praha. Propojeno s připomínkou 17.11. To se objeví i tetička. Cílem bude zabránit znovuzvolení M. Zemana,“ tvrdí Ovčáček.

Babiš: Politický boj

Babiš už dříve označil policejní žádost za součást politického boje, jejímž skutečným cílem je zabránit mu v kandidatuře v říjnových volbách. Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od konce roku 2015.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté však změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Jako menší společnost pak získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech se zas vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš loni na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice přiznal, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Po posouzení případu mandátovým a imunitním výborem se proto bude vydáním Babiše a Faltýnka zabývat celá Sněmovna. Jednat by o tom měla na schůzi, která začne 5. září. (sfr)