Pašeráci natlačili uprchlíky násilím do moře. Celkem 55 migrantů se utopilo.

Pašeráci u jemenského pobřeží do moře násilím vyhodili ze člunů zhruba 180 migrantů z Etiopie a Somálska. Celkem 55 uprchlíků se nejspíš utopilo. Informaci uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle které jde už o druhý podobný čin během dvou dní. 

„Viděli jsme pět mrtvých těl a můžeme potvrdit pět obětí. Padesát lidí se stále pohřešuje, takže bude zřejmě 55 mrtvých,“ řekla mluvčí IOM Oliva Headonová.

Dodala, že lidé prchající ze Somálska a Etiopie nemají velké šance doplavat na břeh, protože jsou zesláblí. Jejich země totiž sužuje sucho a jsou na pokraji hladomoru.

Dalších asi 50 mladistvých migrantů zemřelo u břehů Jemenu ve středu. Zhruba 120 uprchlíků převážených na člunu zatlačil do vody pašerák, když u pobřeží zahlédl lidi vypadající jako úředníci.

„Přeživší našim kolegům na pláži řekli, že je převaděč zatlačil do moře, když u pobřeží viděl nějaké osoby podobné úředníkům,“ řekl zástupce IOM Laurent de Boeck.

Svědci podle de Boecka vypověděli také to, že se už pašeráci vrátili do Jemenu a pravděpodobně naloží další migranty, které by mohl postihnout stejný osud.

Pracovníci IOM nalezli ostatky 29 afrických migrantů pohřbených na pláži v provincii Šabva u Adenského zálivu. Do provizorních hrobů je uložili přeživší. Dalších 22 osob je nezvěstných. Podle IOM byli všichni poměrně mladí, průměrný věk byl kolem 16 let.

Od letošního ledna se podle odhadů IOM vydalo ze zemí afrického rohu do Jemenu na 55 tisíc lidí. Většina z nich v naději, že se jim podaří dostat dál do Perského zálivu a do Evropy.

(pel)