Téměř tři desítky starostů protestovalo před ministerstvem financí. Požadují miliony korun na opravy ulic.

Téměř tři desítky starostů českých měst a obcí protestovalo před ministerstvem financí. Ze státní kasy požadují minimálně 200 milionů korun na obnovu ulic a silnic, které dostávali v minulých letech. Úřad však uvedl, že zatím nebylo o ničem rozhodnuto a prioritami rozpočtu na rok 2017 se bude zabývat vláda.

Podle pořadatelů protestu ze Sdružení místních samospráv (SMS ČR) je infrastruktura malých obcí několik desítek let podfinancovaná. Dluh u místních komunikací dosahuje podle předsedy SMS ČR Stanislava Polčáka (STAN) řádově miliardy korun.

S účastníky „letního happeningu“, jak jej starostové nazvali, se nikdo z ministerstva nesetkal.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) i jeho náměstek pro rozpočet Petr Pavelek mají dovolenou.

Obavy obcí vznikly po jednání ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) s ministrem financí Ivanem Pilným na začátku srpna. MMR podle ní chtělo 4,3 miliardy korun navíc mimo jiné právě na rekonstrukci místních komunikací v malých obcích, ale nic od resortu financí nedostalo.

Podle vyjádření ministerstva financí nebyla zatím přijata žádná závazná rozhodnutí.

„Je rovněž třeba připomenout, že novelou zákona o rozpočtovém určení daní budou od 1. ledna 2018 posíleny rozpočty obcí o 8,5 miliardy korun. I tyto prostředky lze samozřejmě využít na budování, opravy a údržbu obecní infrastruktury,“ uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

(pel)