Finsko dá nezaměstnaným 15 tisíc korun měsíčně za nic po dobu 2 let.

Finsko rozdává desetitisíce korun lidem bez práce. Nezaměstnaný člověk dostane ve Finsku 15 tisíc korun měsíčně (560 eur) jen tak, a to po dobu 2 let. Zároveň tito lidé nemusí nijak prokazovat, že si hledají práci. Peníze mohou utrácet, jak chtějí.

Finsko dalo dvěma tisícům občanů bez práce jakýsi bezpodmínečný příjem. Už po pěti měsících jsou podle deníku The Independent vidět první přínosy. Podle nové zprávy se u těchto lidí snížil stres, zvýšila se motivace k práci a navíc věnují více času k rozjíždění podnikatelských nápadů.

Příjemci nemusí dokládat, že si hledají zaměstnání. Dokonce nemusí ani pravidelně navštěvovat úřady a dokazovat, že dávky stále potřebují, jak je tomu u standardních dávek v nezaměstnanosti. Mohou utrácet peníze, jak chtějí.

Jestliže si účastník projektu v době jeho trvání najde práci nebo přivýdělek, bude i nadále tento nepodmíněný příjem dostávat. Středopravá vláda ve Finsku chce tímto způsobem řešit problém nezaměstnanosti.

Ne každý je ale tímto pilotním projektem tak ohromen. V únoru největší finské odbory uvedly, že experiment je finančně nedostupný a bude podporovat některé lidi, aby pracovali méně a nepřijímali neoblíbené pracovní nabídky.

„Myslíme si, že sociální politika jde špatným směrem,“ uvedl Ilkka Kaukoranta, hlavní ekonom Ústřední organizace finských odborových svazů (SAK).

Unie, která zastupuje téměř 1 milion pracovníků (asi pětinu obyvatel Finska), řekla, že testovaný model je „nemožně nákladný, neboť by zvýšil schodek veřejných financí o přibližně 5 procent“ hrubého domácího produktu.

Takzvaný všeobecný základní příjem by mohl v budoucnu nahradit složitý systém dávek nejen ve Finsku, ale i v dalších zemích. Základní dávka v nezaměstnanosti dosahuje ve Finsku u bezdětného člověka 697 eur a po následném zdanění je trochu nižší než všeobecný základní příjem. S přivýdělkem se navíc současná dávka v nezaměstnanosti snižuje.

(pel)