Evropská unie chce zrušit sýry, jogurty a další mléčné výrobky pro vegetariány a vegany.

Evropská unie (EU) zruší některé sýry, jogurty a další mléčné výrobky. Evropský soud rozhodl, že označení u sýrů a mléčných výrobků pro vegetariány a vegany se musí změnit. Tyto produkty prý nejsou tím, za co se vydávají, a proto se musí přejmenovat.

Za rozhodnutím Evropského soudního dvora stojí žaloba německého Svazu sociální hospodářské soutěže proti společnosti TofuTown. Ta na trhu nabízela produkty, které byly označovány jako veganské nebo vegetariánské s příslušným označením výrobku, tedy například veganský sýr.

Podle soudu ale veganský sýr, ani mléko, smetana, jogurt, máslo nebo šlehačka nejsou tím, za co se vydávají, a proto se musí přejmenovat. Soud argumentoval tím, že jde o matení spotřebitele – protože máslo ve skutečnosti není z tofu a sýr není rostlinného původu, jak některé výrobky uvádí.

„V dnešním rozsudku Soudní dvůr konstatoval, že dotčená právní úprava pro účely uvádění na trh a reklamy v zásadě vyhrazuje výraz „mléko“ pouze pro mléko živočišného původu. Kromě toho tato právní úprava vyhrazuje názvy jako „smetana“, „šlehačka“, „máslo“, „sýr“ a „jogurt“ výlučně pro mléčné výrobky s výhradou výslovně stanovených výjimek, to znamená výrobky získané z mléka,“ uvedl Soudní dvůr v rozsudku.

Produkty založené na čistě rostlinné bázi nesmí nadále nést označení používané pro tyto výrobky.

Obdobný problém se v rámci unie řešil už v roce 2014 s pomazánkovým máslem. Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru Evropské komise, že tento výrobek nelze kvalifikovat jako máslo. Neobsahuje prý totiž dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž ho nelze pod tímto názvem prodávat.

V roce 2014 proto došlo ke změně názvu a „pomazánkové máslo“ se přejmenovalo na „tradiční pomazánkové“. Ačkoli se Česká republika pokoušela vyjednat výjimku, shledal Evropský soudní dvůr označení „pomazánkové máslo“ jako neoprávněné.

Zatímco podle dříve platných českých předpisů se jako „máslo“ smí označovat produkty s minimálně 31 procenty mléčného tuku, Evropská komise trvá na minimálním obsahu 80 procent.

(pel)