Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker chce proti zemím, které odmítají uprchlíky, začít vést řízení. To by mohlo skončit až u unijního soudu.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odjel z České republiky a ihned začal opět vyhrožovat trestem za odmítání uprchlíků. Proti zemím, které nechtějí přijímat migranty na základě povinných kvót, bude nejspíš zahájeno řízení pro porušení smluv. Řízení by se týkalo i Česka, které dlouhodobě odmítá kvóty na přerozdělování běženců naplnit.

Evropská komise zahájí řízení s Českem, Polskem a Maďarskem za nedodržování migračních kvót. S odvoláním na nejmenované unijní diplomaty to v pondělí napsala agentura Reuters, stejnou informaci sdělily i dobře informované zdroje ČTK.

 „Rozhodnutí ještě nepadlo, ale já říkám: Jsem pro. Ne, abychom vyhrožovali, ale abychom dali jasně najevo, že schválené rozhodnutí je součástí platného práva, i když někdo hlasoval proti němu,“ řekl Juncker.

Pokud se EK na zahájení procedury shodne, nejdříve do daných členských států pošle oficiální upozornění, které je prvním krokem v několikastupňovém řízení. To může skončit soudem, který může rozhodnout o pokutě pro členský stát.

Jednou ze zemí, která roce 2015 hlasovala proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků, byla i Česká republika. Ta odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila.

Chovanec uprchlíky odmítá

Ministři vnitra Česka, Maďarska, Polska a Slovenska na schůzce ve Varšavě požadovali možnost blokovat rozhodování EU o rozdělování uprchlíků.

„Kvóty nefungují, migranti v zemích, které je přijmou, nezůstávají, EU ale strká hlavu do písku a odmítá přijmout realitu. Stále věřím, že EU nebude selektivně trestat ty, kteří upozorňují na nesmyslnost kvót. Šlo by o cestu do pekel, která by katastrofálně podkopala důvěru lidí v ČR v EU,“ uvedl Chovanec.

Připomněl, že Česko se chce na řešení migrační krize podílet jiným způsobem než přijímáním migrantů, například zapojením do ochrany vnějších unijních hranic nebo podporou zemí, odkud běženci přicházejí.

„Pokud se Evropská komise rozhodne trestat země, které prosazují funkční řešení migrační krize, jako jedny z nejaktivnějších posílají policisty a experty do krizových oblastí a odmítají nefunkční a nesmyslné kvóty, půjde o špatný signál české veřejnosti,“ napsal ministr.

Europoslanech Mach napsal Jourové

O návrhu uvalení sankcí na Českou republiku za nedostatečné přebírání migrantů bude zítra spolurozhodovat eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Europoslanec Petr Mach (Svobodní) vyzval na facebooku veřejnost, aby Jourové napsali email, co si o tom myslí.

On sám jí napsal, aby hlasovala proti návrhu. Mach považuje uprchlíky bez nejasného původu s ohledem na četné teroristické atentáty páchané migranty v Západní Evropě za obrovské bezpečnostní riziko pro Česko.

„Rozhodnutí EU považuji za arogantní diktát a mám za to, že šlo nad rámec pravomocí, které Evropské unii dává smlouva o fungování EU,“ napsal mimo jiné Mach.

Jourovou dále vyzval, aby se svým hlasem nepodílela „na arogantním pošlapávání suverenity a ohrožování bezpečnosti České republiky, která ji do Evropské komise vyslala.“

Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů.

Mluvčí komise Natasha Bertaudová v reakci na rozhodnutí české vlády, že ČR se na programu nebude nadále podílet, řekla, že komise „zkonkretizuje svůj postoj“ k možnému startu řízení.

„Tady jde o evropskou solidaritu, která nemůže být jednosměrkou. Provoz se v ní musí pohybovat oběma směry,“ řekl dále k dlouhodobému sporu evropských zemí o kvóty Juncker.

Nedávno zveřejněná zpráva uvedla, že v Řecku na relokaci čeká okolo 12 400 lidí. V Itálii je registrovaných okolo 2500 migrantů s předpokladem, že do září přibude dalších přibližně 1800 lidí. Celkem se tedy program do září, kdy by měl skončit, zřejmě dotkne nanejvýš 35 tisíc migrantů.

(pel)