Facebook dostal od Evropské komise pokutu tři miliardy za převzetí aplikace WhatsApp.

Brusel jde Facebooku po krku. Sociální síť dostala od Evropské komise pokutu 110 milionů eur (3 miliardy korun) za poskytnutí klamavých a zavádějících informací při vyšetřování převzetí aplikace WhapsApp.

Námitky Evropské komise však nemají vliv na schválení akvizice ve výši 16 miliard dolarů (381 miliard korun) z roku 2014.

Výše pokuty je podle názoru unijní exekutivy proporční, má ale také dostatečný odrazující účinek.

„Komise musí být schopna přijímat rozhodnutí o dopadech spojování firem na hospodářskou soutěž na základě úplné znalosti přesných faktů,“ zdůraznila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Facebook za převzetí aplikace WhatsApp v roce 2014 zaplatil zhruba 22 miliard dolarů, tedy asi 573 miliard korun. Společnost tehdy uvedla, že není schopna automaticky propojovat účty uživatelů Facebooku a WhatsAppu. Loni v srpnu ale WhatsApp aktualizoval své podmínky a uživatelům oznámil, že bude s mateřskou společností Facebook sdílet více jejich informací, včetně telefonních čísel.

Komise zjistila, že v rozporu s prohlášeními firmy z roku 2014 existovala už v té době technická možnost automatického propojování uživatelských účtů Facebooku i WhatsAppu a zaměstnanci Facebooku si toho byli vědomi.

(pel)