Maďarsko může kvůli zadržování migrantů přijít o hlasovací právo v EU. Europoslanci žádají i sankce.

Maďarsko může kvůli zadržování migrantů přijít o hlasovací právo v Evropské unii (EU). Evropský parlament zkritizoval současný stav právního státu v Maďarsku a vyzval k uvalení sankcí. Budapešť je terčem kritiky mimo jiné i kvůli sporným zákonům o vysokých školách a o zadržování uprchlíků.

Evropský parlament  je toho názoru, že vzhledem k aktuální situaci v Maďarsku hrozí „jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot“ zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle něj být zahájeno sankční řízení.

Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí.

„Evropské instituce jsou jednoznačně neschopné přijmout fakt, že maďarská vláda pokračuje v migrační politice, která je zaměřena výlučně na zajištění bezpečnosti Maďarska,“ uvedl jako reakci na usnesení europarlamentu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Rezoluci Evropského parlamentu pak označil za „nový útok sítě George Sorose na Maďarsko“.

Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje nevládní organizace, které založil maďarský rodák americký miliardář Soros. Tyto organizace zase kritizují Orbána za údajně příliš přísnou imigrační politiku.

Europarlament v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření. Pokud by Budapešť nepřijala „přiměřená opatření“ ve lhůtě stanovené komisí, chce se parlament situací v Maďarsku znovu zabývat.

V dubnové debatě, která schválenému usnesení předcházela, poslanci kritizovali především zákon o vysokých školách, který by negativně postihl Středoevropskou univerzitu (CEU) se sídlem v Budapešti, ale i snahu o zpřísnění pravidel pro nevládní organizace či automatické zadržování migrantů na území Maďarska.

Evropská komise už na konci dubna zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem.

(pel)