Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil podnikatelům v Česku přijmout euro a chce už i stanovit termín. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého žijí podnikatelé v ČR v nejistotě a jsou obklíčeni „obludnou byrokracií“. Zároveň varoval před „balkanizací“ české politické scény. Dlouhý to uvedl na sněmu v Praze.

Prezident uvedl, že Hospodářská komora bude ještě razantněji prosazovat zájmy podnikatelů.

„Uděláme vše pro to, abychom zabránili přijetí škodlivého návrhu zákoníku práce,“ upozornil Dlouhý.

Komora podle něj bude také proti dalšímu zvyšování minimální mzdy. Dlouhý současně vyzval politiky, aby v tomto funkčním období vlády nepřijímali ani návrh novely zákoníku práce, ani nezvyšovali minimální mzdu.

„V obou případech jde o líbivé předvolební tahy, které možná uspokojí odbory, ale tvrdě dopadnou na podnikatele a zaměstnavatele,“ uvedl Dlouhý.

Podle něj sice vláda přispěla k oživení hospodářského růstu, měla ale štěstí, že vládla v době světové konjunktury.

Před účastníky sněmu předstoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten se mimo jiné vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Důvodem je situace v Evropě po francouzských a německých volbách.

„Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ uvedl premiér.

Debaty o přijetí eura se vedou již delší dobu. Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Sobotka dříve zastával názor, že by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

„Česká republika patří k zemím, která má stabilní růst ekonomiky. Nejsme úplní tygři Evropy, ale máme solidní a stabilní růst ekonomiky. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a máme zlepšující se stav veřejných rozpočtů,“ řekl premiér.

(pel)