Miroslav Pelta vybíral členy komise, která rozdělovala peníze ministerstva školství.

Fotbalový boss Miroslav Pelta si měl složení dotační komise, která rozdělovala miliony ministerstva školství, vybírat sám. Pelta s náměstkyní ministerstva Simonou Kratochvílovou podle vyšetřovatelů navrhovali členy do expertní komise tak, aby v ní zasedli lidé jim loajální a blízcí. Na rozdělování peněz se navíc předem domlouvali v pronajatém bytě v centru Prahy. Vyplynulo to z policejního spisu, který má k dispozici Radiožurnál.

S Kratochvílovou se Pelta podle odposlechů dohodl na pěti externích členech, jimž náměstkyně dopředu dala seznam 21 projektů, které nakonec ve výběru skutečně uspěly.

Pelta si pochvaloval, že v komisi zasedne například vysoce postavená úřednice pražského magistrátu Soňa Fáberová, kterou nazval „mafiánkou“. Tu policie sice zadržela, ale po výslechu ji propustila bez obvinění.

Dalšími „předvybranými“ oddanými členy údajně byli vedoucí odboru investic České unie sportu Stanislav Janouš či předseda komise mládeže Českého svazu ledního hokeje Milan Vacke.

Policie však nikoho z členů komise neobvinila a není jasné, zda dotyční měli nějaký motiv a zda projekty skutečně nakonec ovlivnili, ačkoli všech 21 požadovaných projektů komise schválila.

Vyšetřovatelé jsou ovšem přesvědčeni, že šéf fotbalového svazu dotace rozděloval tak, aby si udržel svůj vliv. Třeba si tím prý chtěl zajistit opětovné zvolení do čela fotbalové asociace.

Konkrétně z odposlechů dokonce vyplynulo, že objížděl některé bosse krajských fotbalových svazů. A řekl jim, že když ho podpoří při volbě předsedy, mohou si říct o jeden projekt, na který jim ministerstvo přispěje z dotací.

Ministryně školství Kateřina Valachová v minulém týdnu oznámila, že všechny expertní komise na ministerstvu zrušila a budou se ustavovat znovu. Dosavadní členové komisí podle ní museli podepisovat, že nejsou ve střetu zájmů a podjatí, a museli se zavazovat k mlčenlivosti.

Podle vyšetřovatelů ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda téměř půl miliardy korun. Za to by obviněným ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku hrozil až dvanáctiletý trest vězení. Podle ministryně Valachové však letos žádné investiční dotace pro sport vyplaceny nebyly a žádná škoda tedy nevznikla.

(pel)