Skotsko odsouhlasilo vypsání nového hlasování o nezávislosti země na Velké Británii.

Samostatné Skotsko opět ožívá. Skotové využili brexit a chtějí se znovu pokusit o odchod z Velké Británie. Skotský parlament schválil vyhlášení nového referenda o nezávislosti Skotska na Spojeném království. Podmínkou legálnosti takového referenda však je souhlas britského parlamentu.

Další pokus o odtržení od Velké Británie učinili skotští poslanci v předvečer oficiálního zahájení brexitu. Ve středu má totiž britská premiérka Mayová oficiálně požádat o odchod Spojeného království z Evropské unie.

„Spuštění článku 50 povede k fundamentální změně,“ prohlásila předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeonová.

„Tato změna by neměla být Skotům vnucena. Skotové mají právo si vybrat,“ zdůraznila Sturgeonová.

Ta tvrdí, že referendum o nezávislosti Skotska je nutné opakovat právě kvůli brexitu. Při prvním referendu o vytvoření samostatného Skotska v roce 2014 totiž voliči nemohli vědět, že Velká Británie v roce 2017 vystoupí z EU…

Výsledek hlasování skotského parlamentu poskytl Sturgeonové mandát, aby se s Londýnem dohodla na podmínkách a termínu nového plebiscitu. Pro konání nového referenda se ve skotském parlamentu vyslovilo 69 poslanců, proti jich bylo 59.

Vláda britské premiérky Theresy Mayové už ale dříve dala na vědomí, že konání referenda do ukončení výstupových rozhovorů s Evropskou unií nepřipadá v úvahu.

Londýn nehodlá o referendu diskutovat

Zatímco Sturgeonová slíbila, že referendum bude někdy mezi podzimem 2018 a jarem 2019, britská premiérka Theresa Mayová s tímto načasováním nesouhlasí.

„Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království,“ řekla.

Proto také se Sturgeonovou o dalším plebiscitu nehodlá teď vůbec diskutovat. Postoj britské vlády zopakoval také britský ministr pro Skotsko David Mundell.

„Nezačne žádné jednání se skotskou vládou, dokud nebude proces brexitu dokončen,“ řekl Mundell.

„Vůči obyvatelům Skotska by bylo nespravedlivé ptát se jich, aby učinili tak zásadní rozhodnutí bez potřebných informací o našem budoucím vztahu s Evropou či o tom, jak by nezávislé Skotsko vypadalo,“ reagovala britská vláda.

Podle některých expertů si však britská premiérka nemůže dovolit oficiální žádost Skotska odmítnout, protože by tím hrozila ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku.

Skotská národní strana (SNP) první ministryně Sturgeonové usiluje o nezávislost na zbytku Británie dlouhodobě. První referendum o odštěpení v roce 2014 ale vyhráli příznivci setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

Po loňském plebiscitu o takzvaném brexitu však může být pozice skotských separatistů silnější. Ve Skotsku se totiž většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU.

Více k tématu: Bankrot kdysi přivedl Skotsko do Velké Británie. Dnes mají Skotové poslední šanci odejít

(pel)