Premiéři Česka a dalších zemí visegrádské čtyřky požadují, aby Evropská unie zasáhla proti rozdílné kvalitě potravin v jejich zemích a v Německu.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky žádají Evropskou unii (EU) o pomoc. Chtějí stejně kvalitní potraviny jako na Západě. Řada výrobků v České republice a v Německu má stejný název i obal, ale jiné složení. Premiéři proto vyzvou Evropskou komisi na mimořádném summitu zemí V4, aby rozdíly v kvalitě potravin zakázala.

„Vyzýváme Evropskou komisi, aby okamžitě přijala adekvátní opatření, jež by s rozdílnou kvalitou potravin na evropském trhu skoncovala,“ shodnou se podle návrhu deklarace předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Komise by podle nich měla co nejdříve předložit návrh, který by prodávání potravin se stejným názvem, ale různým složením zakázal.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůraznil, že není přijatelné, aby se lidem v jednom státě nabízelo zboží stejné značky ve stejném balení, ale v horší kvalitě než ve státě druhém.

„V Evropské unii musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Věřím, že se s lídry V4 na mimořádném summitu ve Varšavě dohodneme na konkrétních krocích, které povedou k nápravě,“ uvedl Sobotka.

Například margarín Rama na českých pultech obsahoval o 10 procent méně tuku v porovnání s tím, který se prodává v Německu. Rozdíly byly taky u nápojů Pepsi nebo Sprite či u masových konzerv Luncheon a zmrazené pizzy Dr. Oetker.

Firma Pepsi nyní tvrdí, že své výrobky v Česku a na Slovensku sladí stejně jako v Německu.

Společnost Mars, která vyrábí hlavně cukrovinky a žvýkačky, přiznala, že v jejích továrnách v rámci EU „jsou někdy používány odlišné ingredience a výsledkem mohou být mírné odlišnosti ve složení“. Podle firmy to ale nemá vliv na kvalitu nebo chuť výrobku.

Výrobci také většinou říkají, že pro Čechy je při nákupu potravin velmi důležitým kritériem cena. Díky jinému složení se tak výrobek na českém trhu může prodávat levněji.

Evropská komise ale tvrdí, že Česku a dalším zemím nic nebrání, aby v případě podvodu už dnes zasáhly samy.

(pel)