V sobotu 25. února, v den výročí komunistického puče z roku 1948, se v Praze na Václavském náměstí konala demonstrace proti EET a vrchnostenské vládě, která prý z občanů udělala nevolníky.

Vrchnost a papaláši jako Babiš, Sobotka či Marksová vládnou tvrdě po bolševicku k lidem se chovají jako středověká vrchnost. Cílem této vlády udělat z lidí nevolníky a dostat je pod svoji kontrolu. Uvedla to asociace podnikatelů a manažerů, která v den výročí komunistického únorového puče zorganizovala na Václavském náměstí demonstraci proti EET nazvanou „Vrchnost a papaláši? Už jsou tady zase!“. Akce se zúčastnilo zhruba tisíc lidí. 

Demonstranti na akci přišli vyjádřit nesouhlas se zavedením elektronické evidence tržeb a „budováním socialismu“.

Shromáždění uspořádaly Asociace podnikatelů a manažerů (APM), Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou a hnutí Radostné Česko bez EET.

Předseda APM Radomil Bábek označil EET za nástroj státní zvůle a šmírování podnikatelů.

Ve svém projevu poukázala na souvislost s komunistickým pučem v roce 1948.

„Před 69 lety tady pochodovaly ozbrojené bojůvky komunistické strany. Tehdy uchopily moc a začaly řádit. Dějiny mají tendenci se opakovat, ale tohle nikdo z nás určitě nechce. Vláda se přitom chová jako papaláši, vrchnost a tvrdí bolševici,“ řekl Bábek.

Kritizoval loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb, které podle něj nemají za cíl nic jiného než šmírovat a šikanovat živnostníky.

Podnikatel Luděk Šorm z Pardubic vyzval podnikatele ke stávkové pohotovosti.

Na akci vystoupil i Václav Klaus mladší (ODS), který hájil živnostníky.

„V dnešní České republice stačí hájit rozumné názory a už se to považuje za radikální. Bohatství vzniká z práce, a ne z dotací. Čím víc živnostníků, tím lépe pro všechny,“ řekl.

Babiš jako hrabivý bolševik

Demonstranti přinesli mnoho transparentů, na kterých stálo například: „Vrchnost a papaláši? Už jsou tady zase“, „EET? Ano, bude hůř“ nebo „Nejsme Babišova firma, jsme občané“, „Hrabivý bolševik (Babiš) – STOP dojení státu“, apod.

Lidé také skandovali hesla „Babiš ven“ a „Babiše do koše“. (sfr)


Předseda Asociace podnikatelů a manažerů, Radomil Bábek, k demonstraci uvedl: 

Naše dnešní vláda se chová jako středověká vrchnost. Vrší příkazy a zákazy, rozhoduje o tom, jak máme žít a jak se máme chovat. A jako každá vrchnost potřebuje nevolníky, kteří na ni budou robotovat.

Aby nevolníci poslouchali, vytváří si vrchnost spoustu pravidel, jejichž porušení tvrdě trestá. Nevolníky je třeba mít pod kontrolou, a tak vrchnost zavedla různé kontrolní a sledovací nástroje – registry, evidence a hlášení. Poddaným vrchnost stanovuje často podmínky, které jsou jen těžko splnitelné, nebo dokonce nesplnitelné.

To se neděje omylem, jak se nám vrchnost snaží vždy namluvit. Je to úmyslné jednání s cílem zlomit naši vůli a učinit nás poslušnými.

Vrchnost a papaláši, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, Michaela Marksová, Marian Jurečka, Karla Šlechtová a další podobní, nepracují pro nás, ale pro sebe. Předražené státní zakázky, dotace na nesmyslné projekty, investiční pobídky, úlevy na daních a zákony, kterými si jdou navzájem na ruku, to je jejich politika. Tvrdě vládnou a sami si dělají, co chtějí. Pěkně po bolševicku.

Takovou vládu nechceme, takový stát nepotřebujeme. Proto se sejdeme na demonstraci nazvané Vrchnost a papaláši? Už jsou tady zase!