Česká republika loni získala z rozpočtu EU o 80 miliard korun více, než zaplatila.

Česká republika získala v roce 2016 z rozpočtu Evropské unie (EU) o 79,6 miliardy korun více, než do něj odvedla. Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 obdrželo Česko 1,1 bilionu korun.

Česká republika loni obdržela z unijního rozpočtu 123,8 miliardy korun a odvedla do něj 44,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Významnou úlohu ve výsledné pozici ČR podle ministerstva loni sehrály příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které činily 88 miliard korun.

Další významnou položku příjmů představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku za 32,3 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR zaplatila do rozpočtu unie 473,4 miliardy korun a získala z něj 1,1 bilionu korun. Česko tak dosud získalo z EU o 639 miliard korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2015 země, které vstoupily do EU v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie.

V roce 2015 tak bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu tradičně Německo, které odvedlo přes 14 miliard eur (zhruba 378 miliard korun) více, než z něj dostalo.

Naopak největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 9,5 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

Státní rozpočet ČR v loňském roce dosáhl přebytku 62 miliard

Státní rozpočet České republiky skončil v roce 2016 v přebytku 61,8 miliardy korun. Ministerstvo financí se v předpovědi seklo o více než 131 miliard korun, původně se totiž počítalo s deficitem 70 miliard korun.

Za rekordním výsledkem je podle ministerstva financí především růst daňových příjmů a ekonomický růst, ale i příliv prostředků z EU, které byly o téměř 65 miliard korun vyšší, než předpokládal schválený rozpočet.

Europoslanec za Svobodné, Petr Mach, obvinil Babišovo ministerstvo z vědomé lži.

„Ministerstvo financí lže, když říká, že loňský přebytek rozpočtu vznikl díky vyššímu výběru daní,“ prohlásil Mach.

„Na DPH se vybralo méně, než kolik bylo plánováno. Naopak ´přilétlo´ o 60 miliard více z EU oproti schválenému rozpočtu jako doplatky dotací za rok 2015,“ prohlásil Mach.

A právě tyto prostředky (60 miliard korun eurodotací) podle Macha vytvořily přebytek státního rozpočtu ČR.

(pel)