Umělci v nové petici proti prezidentu České republiky Miloši Zemanovi vyzvali veřejnost k občanskému neklidu. Naznačují také možnost stávky.

Skupina umělců vyzvala peticí veřejnost k občanskému neklidu. Jiří Bartoška, Vojta Dyk či Bolek Polívka seskupení v tzv. „Petičním výboru na obranu demokracie“ takto reagovala na jednání prezidenta Miloše Zemana. Umělci také nevyloučili stávku v případě nutnosti.

Petiční výbor na obranu demokracie reagoval na dopis čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří dle petentů „slibují oddanost“ Čínské republice.

Umělci podepsaní pod výzvou tvrdí, že vedení státu nemělo mandát k obratu republiky na Východ.

Petici vytvořili například herci Jiří Bartoška a Vojta Dyk, či ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova,“ zdůraznili ve své výzvě.

V ní mimo jiné požádali prezidenta Zemana, aby „ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně“.

Vyzvali také veřejnost, aby byla nápomocna svou aktivitou. Lidé prý mají začít diskutovat, organizovat shromáždění na podporu demokracie, psát petice, výzvy a stanoviska politikům i ústavním institucím.

Organizátoři akce také naznačili i možnost stávky.

„Když to bude nutné, stávkujme,“ uvádí se v petici. (sfr)


Celý text výzvy „Týdny občanského neklidu“

Vážení spoluobčané!

O CO JDE?
Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát.

CO ŽÁDÁME ?
Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně.
Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.
Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko.
Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali  ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili.

CO CHCEME ?
Buďme aktivní.
Organizujme ve všech místech občanská shromáždění na podporu demokracie.
Seznamujme občany s tímto prohlášením.
Otevřme vysoké školy, divadla, galerie a další kulturní zařízení občanským diskuzím.
Podepsané výzvy a svá stanoviska zasílejme petičnímu výboru na obranu demokracie, kopie vládě, sněmovně, senátu, politickým stranám a prezidentovi.  
Když to bude nutné, stávkujme.
Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie.

PROČ TO DĚLÁME?
Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší, demokratický charakter státu.
Vážení spoluobčané, nemlčme a braňme se.

Petiční výbor na obranu demokracie                            

V Praze dne 28. října 2016

Petiční výbor na obranu demokracie není žádné sdružení ani spolek. Nemá žádnou organizační formu, ani žádný vztah k politickým stranám. Za jeho člena se může považovat každý, kdo cítí, že demokracie je ohrožena a chce proti tomu něco udělat. Autory textu tohoto prohlášení, které lze chápat velmi volně a jen jako inspiraci, je skupina občanů, kteří se náhodně sešli nad společnou starostí. Richard Balous, Jiří Bartoška, Jan Burian, Michal Dočekal, Vojta Dyk, Karel Steigerwald, Eva Salzmannová. Text prohlášení nikoho k ničemu nezavazuje. Chce být chápán jen jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní. Jeho podpisem se občan hlásí k jediné myšlence: demokracie v naší zemi je ohrožena a je třeba ji bránit. Způsoby obrany volí si občané v rámci platných zákonů podle svého uvážení.   

Soňa Červená, operní pěvkyně Prof. MUDr. Robert Lischke, Phd Matěj Ruppert, zpěvák Ondřej Brzobohatý, herec  Miroslav Donutil, herec Bolek Polívka, herec JUDr. Dagmar Burešová, advokátka Libor Pešek, dirigent Roman Holý, hudebník Dan Bárta, zpěvák Anna Geislerová, herečka Roman Zach, herec Simona Matásková, dramaturgyně Robert Balzar, hudebník Miroslav Chyška, hudebnik Jan Maxián, hudebník František Kop, hudebník Pavel Zbořil, hudebník Robert Rozkurz, manažer Marek Epstein, scénárista Leoš Válka, ředitel Dox Jan Hřebejk, režisér Jan Malíř, kameraman Václav Marhoul, producent Stefan Milkov, sochař Aňa Geislerová, herečka Ondřej Trojan, producent Pavel Beneš, grafik Eva Pilarová, zpěvačka Pavel Štingl, režisér Radka Denemarková, spisovatelka Jiří Havelka, režisér Lucie Bělohradská, režisérka Michal Pavlíček, hudebník Šimon Caban, režisér Ondřej Vetchý, herec Roman Říčař, herec Ondřej Ruml, zpěvák Ing. Jan Martinek, KAV JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka Tatiana Vilhelmová, herečka PhDr. Olga Sozanská, psycholog Jiří Sozanský, ak. Malíř Antonín Střížek, ak. malíř, Josef Buchta, bandleader Dadja Altenburg Kohl, mecenáška  Daniel Pešta, vizuální umělec Dagmar Fisteinova, spisovatelka