Andrej Babiš připustil, že po sněmovních volbách v příštím roce by se mohl stát předsedou vlády.

Andrej Babiš připustil, že by se po parlamentních volbách v příštím roce mohl stát novým předsedou vlády. Požaduje však většinový volební systém, v němž vítěz „bere vše“. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Právo.

„Za určitých podmínek mohu být premiérem, pokud si to lidé budou přát,“ prohlásil Andrej Babiš.

Jako premiér by prý dokázal prosadit vyrovnaný státní rozpočet. V současné vládě toho podle Babiše dosáhnout nelze, protože koaliční partneři ANO, sociální demokraté a lidovci, vyrovnaný rozpočet odmítají.

Za velký problém České republiky označil Babiš absenci většinového volebního systému, v němž vítěz „bere vše“.

„Lidé to chtějí už dnes, bylo to vidět i na krajských volbách,“ uvedl Babiš s poukazem na výsledek svého hnutí ANO.

ANO v krajských volbách zvítězilo v devíti krajích. Získat křeslo hejtmana se však Babišovu hnutí zřejmě podaří získat jen v menším počtu krajů.

V některých krajích, v nichž ANO vyhrálo, se ostatní strany proti Babišovu hnutí spojily a dohodly se na krajské vládě bez účasti ANO.

Babiš však prohlásil, že právě neúčast v krajských vládních koalicích může jeho hnutí pomoci k úspěchu ve sněmovních volbách v příštím roce.

„Doufám, že si lidé uvědomí, že to, co se stalo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, nebylo korektní. Aspoň tak lidé uvidí, že pokud nám příští rok nedají dostatek hlasů, tak to ve sněmovně skončí jako v Hradci Králové,“ zdůraznil Babiš. (sfr)