K teroristickému útoku v Česku dojde podle studie think-tanku do roku 2019.

Podle studie nevládního think-tanku Evropské hodnoty (EH) může dojít k prvnímu teroristickému útoku v Česku mezi lety 2016 a 2019. Zemi zaplaví migranti, kteří jsou připraveni přijít do Evropy.

„Evropské státy jsou na hraně své absorbční schopnosti z politického pohledu. Neexistuje evropský stát, který by otevřeně vítal migranty, dokonce i značně liberální nordické státy změnily svůj postoj,“ upozornil nevládní think-tank.

Mezi čtyři zásadní hrozby pro životní a strategické zájmy Česka patří podle nevládního think-tanku EH masová neřízená migrace ze třetích zemí, islámský extremismus a terorismus, hrozby agresivních autoritářských režimů a dezinformační operace na českém území, včetně kyberhrozeb.

Migrační vlna velkého rozsahu je pravděpodobná

Občané evropských států si budou podle EH chtít zvolit takové politiky, kteří nekontrolovanou migraci zastaví. To může vést k vzestupu radikální pravice a rezignaci na lidsko-právní agendu. Ve střední Evropě může dojít k úplné diskreditaci Západu jako společenství.

K prohře demokratických lídrů s islamismem dává studie pravděpodobnost 60 procent. Může k ní dojít proto, že i dál bude v Evropě docházet k teroristickým útokům inspirovaným islamismem.

„V některých částech západní Evropy může dojít v případě vyostření a radikalizace k situaci připomínající občanskou válku,“ píše se ve studii Evropských hodnot.

Podle ní je možné, že Českou republiku zasáhne první teroristický útok islamistických radikálů mezi lety 2016 a 2019.

Nutnost posilování české armády

Podle think-tanku je EH je z výše uvedených důvodů potřebné investovat více prostředků do tuzemské armády, protože české ozbrojené síly jsou prý nedostatečně financované.

Vláda by podle EH měla zajistit, že armáda dokáže také bránit území Česka a neslouží pouze jako specializovaný sbor pro zahraniční mise.

Think-tank doporučil další rozvíjení a výrazné posílení konceptu aktivních záloh armády a posílení obranyschopnosti obyvatelstva.

(pel)