Kraje se staly pašalíkem ANO a ČSSD. Skrze státní příspěvky jsou to jejich studnice stranických financí, uvedl v rozhovoru předseda Svobodných, europoslanec Petr Mach.

Ministr financí Andrej Babiš si před krajskými volbami udělal obrovskou reklamu za státní peníze. Prohlásil to v rozhovoru předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach, jehož strana v krajských uspěla jen ve Zlínském kraji. Kraje podle Macha nemají smysl a jsou spíše jen úřadem, než politickým orgánem. 


Rozhovor s předsedou Svobodných a europoslancem Petrem Machem:

Svobodní veřejně uznali prohru v krajských a senátních volbách. Jaké byly podle vás důvody této porážky?

Byla to prohra, protože se zástupci Svobodných dostali do zastupitelstva jen v jediném, Zlínském kraji. Faktem je, že v krajských zastupitelstvech nemůžou Svobodní prosazovat žádná z témat, ve kterých jsme silní, tedy nízké daně nebo nezávislost na Bruselu. Nepřišli jsme zkrátka s ničím chytlavým pro krajské volby a pouhá nabídka, ať tam zvolí nás, nezabrala. Ostatní sice také nepřišli s ničím chytlavým, ale za Svobodné ani nekandidovala žádná veřejně známá politická osobnost. Přitom jiné strany měly na kandidátkách hejtmany, starosty a senátory. A občané mají přirozenou tendenci volit lidi, které znají.

Jak si vysvětlujete úspěch strany miliardáře Babiše, který v krajských volbách „obral“ o hlasy například i ČSSD a KSČM…? Byly tím důvodem skutečně jen onen populismus „prázdných slov“ případně restrikce vůči podnikatelům, které jste veřejně uváděli?

Babiš je lidem na očích všude. Dokonce i v televizní reklamě přesvědčovalo jeho ministerstvo za peníze daňových poplatníků lidi, že EET přinese 18 miliard korun. Babiš si udělal obří reklamu za státní peníze. On ještě sice nic nezměnil k lepšímu, ale na druhou stranu ani zatím nic nepokazil a voliči v něm vidí alternativu vůči dlouho vládnoucí ČSSD, ODS a TOP 09.

Proč podle vás v krajských volbách nezafungoval ve prospěch Svobodných syndrom „výhody nízké volební účasti“, který Svobodným pomohl v posledních evropských volbách ke vstupu do Europarlamentu? Proč tito příznivci vaší strany podle vás tentokrát nepřišli a nebo nevolili Svobodné?

Ve volbách do Evropského parlamentu byli euroskeptičtí Svobodní jasně čitelní. Měli jsme jasné heslo „Posvítíme si na euronesmysly“ a jméno Petr Mach, které lidi viděli na čele kandidátní listiny, bylo dlouhodobě spojováno s kritikou Bruselu. To bylo pro voliče srozumitelné. Oni tito voliči možná i k volbám přišli, ale v krajích byla účast vyšší než v eurovolbách a jejich hlasy na zisk mandátů nestačily.

Chybělo podle vás krajským volbám nějaké silné centrální politické téma?

Kraje zkrátka nemají hlavní politická témata v kompetenci. To Brusel naše životy zásadně ovlivňuje. Centrální vláda v Praze taky. I obce určují místní daně a vyhlášky, hospodaří s obecním majetkem, a to se lidí bezprostředně dotýká. Kraj žádné daně snižovat nebo zvyšovat nemůže. Kraj dotuje autobusy a opravuje krajské silnice, a to nejsou zrovna zásadní volební témata.

Mají podle vás kraje, respektive krajské uspořádání, v současné podobě smysl? Lze vůbec v dnešní konstelaci z pozice krajů, které slouží jen jako slupka k přerozdělování peněz z centra, provádět nějakou specifickou politiku?

Kraje podle mě smysl spíš nemají. Nutíme lidi volit do něčeho, co je spíš úřadem, a ne politickým orgánem. Lepší by bylo rozdělit těch 160 miliard korun, které spravují kraje, částečně obcím a částečně Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Pak bychom zjistili, že kraje mít nepotřebujeme. Ale máme je dané ústavou, takže je dost nerealistické chtít jejich rušení. To by se na tom musela domluvit ČSSD a ANO, ale to neudělají. Kraje jsou totiž jejich pašalíky a skrze státní příspěvky jsou to jejich studnice stranických financí.

Zhruba za rok budou v Česku volby do Poslanecké sněmovny. Uvažuje vaše strana o nějaké strategické politické transformaci, která by měla ambici zvrátit trend neuspokojivých celostátních volebních výsledků Svobodných?

Ponaučili jsme se v tom, že koalice se Stranou soukromníků Svobodným nepomohla. Nemáme tedy důvod tuto taktiku opakovat. Musíme jít sami – s tématy, která jsou naše nosná témata, a s osobnostmi, které jsou jejich uvěřitelnými nositeli.

Myslíte, že by Svobodným pomohla společná kandidatura s jinými stranami, s rizikem, že pro koalice ve volbách do PS se volební klauzule zvyšuje na 10 %…? Kteří jsou vaši nejbližší potenciální političtí spojenci?

Volební zákon záměrně znevýhodňuje koalice pro volby do Sněmovny. Proto koalice nepřipadá v úvahu a Svobodní musí jít samostatně.

Jaké jsou v současné době – i s perspektivou parlamentních voleb – hlavní či nejnosnější politická témata Svobodných v České republice?

Svobodní hájí od počátku a budou hájit ještě hlasitěji štíhlý stát s nízkými daněmi bez zbytečných úřadů. Hájíme demokratický systém, kde o zákonech rozhoduje náš parlament, a ne Brusel. Máme vizi, podle které jednou z České republiky bude daňový ráj pro naše občany. Chceme Českou republiku, která bude skvělým místem k životu, země, kterou nikdo nebude chtít jen tak opouštět a kterou nám budou ostatní závidět a považovat za vzor.