V americkém městě Charlotte vyhlásili výjimečný stav. Lidé tam protestují proti zabití černocha, kterého zastřelil černošský policista.

Při protestech v americkém Charlotte byl vážně zraněn jeden člověk. Guvernér státu Severní Karolina vyhlásil výjimečný stav a povolal na pomoc národní gardu. Lidé v Charlotte již 2 dny protestují proti zabití černocha Keitha Lamonta Scotta, kterého v úterý zastřelil černošský policista.

Výjimečný stav ve městě Charlotte nechal vyhlásit guvernér státu Severní Karolina Pat McCrory kvůli dvoudenním protestům proti policejnímu násilí vůči černochům.

Policie se snažila protestující rozehnat gumovými projektily a slzným plynem. Lidé po policistech házeli různé předměty a kamenní. Při střetech utrpělo zranění zhruba dvacet policistů.

Vážně zraněn však byl i jeden z demonstrantů, který nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Postřelil jej údajně jiný civilista.

Rozbuškou pro mohutnou vlnu protestů bylo zabití Keitha Lamonta Scotta, kterého zastřelil černošský policista Brentley Vinson. Ten byl už postaven mimo službu.

K tragickému incidentu došlo při Scottově zatýkání. Policisté se cítili být ohroženi údajně ozbrojeným mužem, a proto po něm začali střílet. Podle svědků však Scott držel v ruce knihu, nikoliv zbraň…

Podobné masivní a násilné protesty veřejnosti vyvolané policejními zásahy proti černochům se v USA v poslední době začaly rozmáhat.

charlotte-protesty-usa-3

USA kritizují Česko kvůli Romům

Přesto americké ministerstvo zahraničí každoročně kritizuje Českou republiku za údajně nekorektní přístup k romské menšině.

I letošní zpráva amerického ministerstva zahraničí, které monitoruje „ochranu lidských práv ve světě“, vytýká Česku údajnou diskriminaci romské menšiny a nově také i „zesílení protimuslimských nálad“.

Česká republika je ve zprávě amerického ministerstva zmiňována v souvislosti s „diskriminací a násilím vůči romské populaci“, která prý v Česku „zůstává vážným problémem“.

Výslovně v této souvislosti zpráva uváděla i prezidenta Miloše Zemana.

Problémem jsou podle amerického úřadu rovněž veřejné projevy některých politiků či dalších představitelů veřejného života v ČR, kteří prý podněcují k negativnímu vnímání menšin a migrantů.

Za významné problémy Česka označila uvedená zpráva i korupci na úřadech a dále týrání a zneužívání dětí v Česku. (sfr)