Vojenská koalice vedená USA omylem bombardovala vojáky syrské armády v Sýrii. Došlo k tomu v době příměří, které dojednaly USA a Rusko. Zabitu bylo až 80 lidí. (Ilustrační foto)

Vojenská koalice vedená USA bombardovala v Sýrii omylem vojáky syrské armády. Zabito bylo více než 60 syrských vojáků. Podle některých zdrojů zahynulo při bombardování až 80 lidí. K tragickému incidentu došlo navzdory uzavřenému příměří. Spojené státy uznaly omyl a vyjádřily politování nad neúmyslným zabitím syrských vojáků.

Při bombardování, které prováděla koalice vedená USA nad syrským územím, bylo zraněno dalších 100 lidí.

Rusko v reakci obvinilo Spojené státy z toho, že se USA „spolčily s Islámským státem“.

K útoku na syrskou armádu došlo jen pár hodin poté, co bylo oznámeno, že syrská armáda dodržuje příměří, zatímco povstalci využívají klidu zbraní k přeskupování sil.

Prezident Putin obvinil Washington, že se snaží zachovat co největší bojovou sílu jednotkám, které bojují proti syrskému režimu.

Spojené státy vyjádřily politování nad neúmyslným zabitím syrských vojáků. Podle vysokého představitele americké vlády budou USA i nadále dodržovat příměří v Sýrii.

Američané se údajně domnívali, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát.

„Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku,“ uvedla americká armáda.

Ta bude nadále pokračovat ve vojenských akcích proti IS a Al-Káidě.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že kvůli americkým náletům na Sýrii visí nad dohodou o příměří, které vyjednaly Moskva a Washington, „velký otazník“. (sfr)