Bill Gates v rámci afrického charitativního projektu financuje supervýkonné čističky vody.

Bill Gates v rámci afrického charitativního projektu financuje supervýkonné čističky vody, které zároveň umí vyrábět elektřinu, to vše z lidských výkalů. Vedle pitné vody má Africe zajistit lepší hygienu a vyřešit tamní problémy s chybějící kanalizací.

„Možná si někteří z vás vzpomenou na video, v němž jsem začátkem tohoto roku ochutnával vodu vyrobenou z výkalů. Byla výtečná. Stroj, který ji produkoval, je nyní v Dakaru v Senegalu, kde v rámci pilotního projektu může v konečném důsledku zachránit lidské životy a snížit výskyt některých nemocí v chudých zemích,“ napsal Bill Gates.

Informuje na něm o svých krocích v rámci charitativní akce, jejíž cílem je do chudých zemí v Africe dopravit vodní čističku, která dokáže vyrábět pitnou vodu i z lidských výkalů. Kromě ní ale stroj nazvaný Omni Processor produkuje po zpracování odpadu také elektřinu a popel.

Hlavním cílem akce, kterou nejbohatší muž světa nejen finančně podporuje, je zlepšení základní hygieny obyvatel chudých zemí.

Odpad z kanalizace projde nejprve sušičkou. Suchý pevný odpad následně putuje do pece, kde je díky vysoké teplotě tisíc stupňů Celsia je spálen prakticky bez zápachu. Spalování zároveň dodává tepelnou energii vodě, přeměňuje ji na páru a z páry se poté již klasickým postupem vyrábí voda.

Hlavním cílem ale není podle zakladatele Microsoftu výroba pitné vody, byť na ní se projekt zaměřuje ze „zcela pochopitelných důvodů“. Hlavním cílem akce, kterou nejbohatší muž světa nejen finančně podporuje, je zlepšení základní hygieny obyvatel chudých zemí.

„Nejméně 2 miliardy lidí po celém světě používají stále latríny, které nejsou řádně udržované a zabezpečené. Nemoci z nedostatečné hygieny tak ročně zabijí přes 700 tisíc dětí,“ uvedl Gates. Podle něho africké země trpí tím, že bohatší části světa nejsou schopné pomoci s vybudováním tamní infrastruktury, která by byla podle něho značně nákladná.

omni

Speciální čističky jsou schopné problém s hygienou vyřešit. Gatesova charitativní organizace proto v roce 2013 odstartovala projekt, v jehož rámci nyní zahájila provoz čističky v Senegalu. Na jejím vývoji se ale nadále pracuje.

Vylepšená generace speciálního přístroje by měla být schopná v budoucnu zpracovat výkaly od 100 tisíce lidí. Produkovat pak bude 86 tisíc litrů vody denně a elektřinu na provoz i s denní nadprodukcí asi 250 kW.

„Technologie se neustále vyvíjí, další verze přístroje bude schopná spalovat více druhu odpadu, nebude zaměřena čistě na lidské výkaly,“ vysvětlil Gates s tím, že bude také méně náročná na údržbu a že technologové představili vskutku důmyslné a ambiciózní projekční plány.

Kromě charitativních projektů je ale podle Gatese provoz přístroje také dobrým podnikatelským plánem. Autorem Omni Processoru je společnost Janicki, která se ozvala na Gatesovu výzvu z roku 2012. Její majitel a zakladatel Peter Janicki nyní jedná o prodeji prvního přístroje také do bohatších zemí.

bill gates voda omni janicki

Jednou z velkých předností čističky je také fakt, že si na svůj provoz sama vydělá. Provozovatel by měl dostat zaplaceno za odběr odpadu a produkovanou pitnou vodu, ale také za elektřinu, kterou přístroj vyrábí spalováním a odpařováním vody ze zpracovávaného odpadu.

Bill Gates: Na rozdíl od počítačových programů nemohou být sanitární stroje testovány od stolu pracovny v Seattlu.

Stroj však musí být nyní podle Billa Gatese ale především testován v terénních podmínkách.

„Na rozdíl od počítačových programů nemohou být sanitární stroje testovány od stolu v Seattlu,“ uvedl Gates. „Skutečný svět přináší mnoho proměnných. Například je třeba najít ty správné pracovníky, kteří stroj budou obsluhovat. Musíte spolupracovat také s vládami a posoudit reakce veřejnosti.“

V Senegalu jsou podle něho po prvních dnech domorodci k vynálezu velmi vstřícní a optimističtí.

„Máme nyní hotový obchodní plán, nadšený tým inženýrů, skvělé přijetí v partnerské zemi a pilotní projekt byl tak uveden do pohybu. Myslím, že máme reálnou šanci na vyřešení problému kanalizace. Je to jasný příklad, že i největší a nejzávažnější světové problémy lze řešit, pokud se spojíte s těmi správnými lidmi,“ napsal Gates. (kat)