Thajské námořnictvo zveřejnilo video z úspěšné záchrany 12 kluků a jejich fotbalového trenéra ze zatopených jeskyní v Thajsku. Akce se zúčastnili nejen specialisté z thajského královského námořnictva, ale i zahraniční potápěči. Celkově se na záchraně podílelo 40 thajských a 50 zahraničních potápěčů.

Skupina, která se tři dny po sobě dostávala do jeskyně a chlapce vyprostila, měla celkem 18 členů.

Od počátku byl členem týmu australský lékař a zároveň potápěč Richard Harris, který pracuje jako anesteziolog ve městě Adelaide. Jeho přítomnost si vyžádali britští potápěči. Právě on byl ten, který dal pokyn k celé misi, když chlapce prohlédl a zjistil, že jejich stav je natolik uspokojivý, aby zvládli náročnou cestu zpět.

Podle zpráv z médií se doktor Harris podílel na průzkumu jeskynních komplexů v Austrálii, Číně, Vánočních ostrovech a na Novém Zélandu. Specializuje se na záchrannou medicínu.

Po náročné akci na severu Thajska ho ale postihla ztráta. V den, kdy z komplexu bylo vyproštěno poslední dítě s trenérem, mu zemřel otec.

Dalšími členy týmu byli Britové John Volanthen a Richard Stanton. Hlas Johna Volanthena byl první, který chlapci uslyšeli po devíti dnech svého nedobrovolného uvěznění v jeskynním komplexu.

Volanthen, profesí IT konzultant a bývalý hasič Stanton jsou členy jeskynního záchranného týmu South and Mid Wales. V minulosti se účastnili několika záchranných operací v jeskyních, včetně Norska, Francie a Mexika. Na sever Thajska dorazili poté, co je oslovily spolu s dalším britským expertem Robertem Harperem thajské úřady.

Mezi posledními, kteří po záchranné misi opustili jeskynní komplex, byla trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

Speciální operace si vyžádala život Samana Gunana, 38letého důstojníka thajského námořnictva. Pod vodou ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit. Na záchranné misi se podílel jako dobrovolník.

„Rád pomáhal druhým, proto se k operaci přidal jako dobrovolník,“ uvedla jeho manželka.

Členem týmu byl také Belgičan Ben Reymenants, který provozuje obchod v Phuketu a Dán Claus Rasmussen. Ten žije v Thajsku několik let. V současné době je instruktorem v potápěčské škole Blue Label Diving a spolupracuje s firmou Bena Reymenantse. Má zkušenosti s potápěním po celé Asii.

Na záchranné misi se podílel také Fin Mikko Paasi, zakladatel potápěčského centra na malém thajském ostrově Koh Tao. Specializuje se na technické potápění, tedy potápění v jeskyních a k vrakům. Původně měl s manželkou slavit osmé výročí svatby, nakonec ale odletěl na sever Thajska a stal se členem mezinárodního záchranného týmu.

Spolu s Passim vyprošťoval chlapce také Ivan Karadžič, jeho společník z potápěčského centra. Právě on popisoval svůj strach, když se blížil k dětem, v jakém stavu je najde a zda budou všichni živí.

Členem týmu byl i Kanaďan Erik Brown, potápěč z Vancouveru. Je spoluzakladatelem potápěčské školy Team Blue Immersion v Egyptě. Během devíti dnů strávil podle svých slov 63 hodin pod vodou. (sfr)