Občané Bruselu zaútočili na sídlo Evropské komise v evropské části města. Protestovali tak proti přijetí migračního paktu OSN, schválenému státy před týdnem v africké Marrakéši. Policie masivně zatýkala. Demonstranty proti migračnímu paktu v Bruselu rozháněla i vodním dělem.

Proti demonstraci nespokojených obyvatel Bruselu proti migračnímu paktu OSN policie v Bruselu použila policie i slzný plyn. Demonstranti po manifestaci poblíž sídla Evropské komise házeli kameny a různé předměty. Policie se je snažila rozehnat. Zadrženo bylo 90 lidí.

Nedělního „Pochodu proti Marrákeši”, který byl namířen proti migračnímu paktu OSN uzavřeném minulé pondělí v marockém městě, se podle policie zúčastnilo kolem 5500 lidí.

Demonstranti požadovali upřednostňování „vlastního národa”, uzavření hranic a odstoupení belgického premiéra Charlese Michela. Jeho vláda se přes spory uvnitř koalice rozhodla k migračnímu paktu OSN přistoupit.

Násilnosti propukly v evropské čtvrti belgické metropole, když se 300 až 400 demonstrantů pokusilo vniknout do budovy Evropské komise.

Státní zastupitelství obvinilo prvních šest podezřelých z konkrétních trestných činů poškození majetku, kladení odporu a obchodu s drogami. Výtržníci způsobili škody na fasádách budov institucí EU.

Organizátory nedělního protestu bylo několik pravicových a krajně pravicových vlámských skupin. Místní úřady původně demonstraci zakázaly kvůli obavám z násilí, ale belgický nejvyšší soud zákaz zrušil s poukazem na právo na pokojný protest.

V reakci na jejich akci se v neděli v Bruselu konala také levicová demonstrace, jíž se zúčastnila přibližně tisícovka lidí. (sfr)


Více se o migračním paktu OSN dočtete ZDE:

Státy OSN přijaly pakt o migraci. Česko k dohodě nepřistoupilo

Pakt o migraci je moderní nacismus. EU a OSN chtějí vytvořit novou rasu, tvrdí Klausův Jakl