Francouzské policii se přihlásil několikanásobný francouzský šampión v boxu Christopher Dettinger, který je podezřelý, že během víkendových protestů takzvaných žlutých vest napadl dva policisty. Policie po muži, který napadl policisty na lávce přes Seinu v centru Paříže, od soboty pátrala. 

Dettinger je někdejší dvounásobný mistr Francie v těžké váze.

„Jedinec, který napadl v sobotu členy pohotovostního oddílu četnictva na Senghorově lávce, se přihlásil místním vyšetřovatelům v Paříži. Okamžitě na něj byla uvalena vazba a bude se muset zodpovídat ze svých činů před justicí,“ uvedly francouzské úřady.

Policie po muži, který napadl policisty na lávce přes Seinu v centru Paříže, od soboty pátrala. Před tím, než se policii sám přihlásil, se na internetu objevilo video, na kterém 37letý mistr Francie v boxu z let 2007 a 2008 přiznává, že reagoval špatně.

Zároveň ale tvrdí, že se jen „bránil“ tváří v tvář policejnímu násilí. Protestů žlutých vest se prý účastnil od samého počátku.

Policie vyprovokovala potyčky záměrně, tvrdí šéfka žlutých vest

Priscillia Ludoská, jedna ze zakládajících postav francouzského protestního hnutí žlutých vest,  prohlásila, že k sobotnímu násilí v Paříži přispěla policejní taktika.

Pochodující demonstranti se v poklidu pohybovali na trase předem ohlášené úřadům, když jim policie nečekaně zablokovala cestu několik set metrů před předem určeným cílem – budovou Národního shromáždění.

„Proč to zablokovali těsně před příchodem pochodujících a dovolili tak konfrontaci? Vždyť lidi naštve, když jim zastoupíte cestu. Potom se události navrší a vyústí do toho, co se stalo v sobotu,“ uvedla.

Policie se také ze záznamů bezpečnostních kamer pokouší identifikovat skupinu demonstrantů, která v sobotu donutila mluvčího vlády Benjamina Griveauxe opustit kancelář. Muži ukradeným vysokozdvižným vozíkem prorazili vstupní dřevěnou bránu a pronikli do areálu budov. (sfr)