Prezident Miloš Zeman zazpíval píseň svému předchůdci Masarykovi ke 170. narozeninám na hřbitově v Lánech. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk se narodil před 170 lety. U jeho památníku v Lánech mu při příležitosti tohoto výročí vzdali úctu premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a další hosté.

Pietní akt se uskutečnil za deštivého počasí. Současný prezident Miloš Zeman přistoupil k hrobu prvního československého prezidenta krátce před 10:00. Hradní stráž pak jeho věnec položila na připravený podstavec. Prezident se pak Masarykovi uklonil.

Po Zemanovi k hrobu postupně přicházeli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), premiér Andrej Babiš (ANO) a starosta Lán Karel Sklenička.

Po kladení věnců zazněly Masarykovy oblíbené písně písně „Ach synku, synku“ a „Teče voda, teče“.

Prezident Zeman se během první písně připojil a část sloky zpíval společně s umělci.

Po skončení pietního aktu se předseda vlády zastavil i u sochy prvního československého prezidenta na Hradčanském náměstí v Praze.

I tady si společně s předsedy obou komor Parlamentu položením květiny symbolicky připomněli historický význam TGM při vzniku bývalého i současného státu. (sfr)