To jsou paradoxy! Andrej Babiš se na skok vrátil domů, tedy na rodné Slovensko. Tam jej přivítala Livie Klausová, což je velvyslankyně Česka na Slovensku a současně také právoplatná manželka největšího Babišova nepřítele, (dle Babiše arcizlojeda) exprezidenta Václava Klause… 

Tohle je skutečně možné jen ve světě tak bizarním, jako je politika.

Babiš se na Slovensku setkal s tamním premiérem Ficem, kde si společně notovali. Aby taky ne. Slovák se Slovákem.

„Vítej na Slovensku, vítej doma. Nevím, jestli to tak můžu říct,“ smál se Fico.

„Asi ne,“ odpověděl si sám slovenský premiér.

Oba původem slovenští státníci se shodli v otázce kvót. Fico dokonce varoval před vyoráváním hluboké brázdy mezi státy EU.

„Budeme přesvědčovat Evropskou komisi, že je to skutečně nesmysl a že to řešení migrační krize nebo přistěhovalců je skutečně jinde, ne v kvótách. Myslím, že máme na to stejný názor,“ konstatoval Babiš.

Podle Babiše by Evropa měla chápat, že Česko má jinou migrační politiku i historii z hlediska přistěhovalectví.

Proti kvótám i žalobě v této věci protestoval i Fico.

„Je to úplný nesmysl,“ prohlásil Fico.

„Kvóty nefungují, jsou neefektivní, rozdělují EU a zaplatili jsme obrovskou politickou daň za to, že takové rozhodnutí bylo přijaté jen většinou na radě ministrů,“ zdůraznil Fico.

Varoval také před snahou rozhodovat v EU většinou hlasů, nikoli na základě konsensu.

„EU si musí uvědomit, že kdyby v případě migrace přijala rozhodnutí většinou hlasů ministrů, tak se vyoře taková brázda mezi zeměmi, které mají jiný názor, a těmi, které to prosazují, že to může dlouhodobě poškodit EU jako takovou.“ (sfr)