Premiér Petr Fiala se poprvé osobně setkal s prezidentem USA Joe Bidenem, Brusel, březen 2022.

Ruská agrese na Ukrajině a její dopady na bezpečnost celé Evropy přiměly lídry států Severoatlantické aliance sejít se k mimořádnému zasedání členských států NATO v Bruselu. Do belgické metropole dorazili kromě evropských státníků i americký prezident Joe Biden či kanadský premiér Justin Trudeau. Českou republiku zastupoval premiér Petr Fiala.

„Summit ukázal velkou shodu, naprostou jednotu Severoatlantické aliance, pokud jde o podporu Ukrajiny a kroky proti ruské agresi. Konkrétní výsledky summitu jsou, že spojenci v rámci Severoatlantické aliance budou nadále poskytovat politickou i praktickou podporu Ukrajině v jejím statečném boji. To tam zaznělo mnohokrát ve vystoupení jednotlivých představitelů aliančních států,“ přiblížil předseda vlády průběh jednání.


Premiér ČR Petr Fiala a prezident USA Joe Biden, summit NATO, Brusel, březen 2022.


Nejdůležitějším výstupem pak bylo zásadní posílení východního křídla NATO o čtyři nově vytvořená bojová uskupení v celkové síle asi 40 000 vojáků na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Ve složení slovenské jednotky bude hrát zásadní roli česká armáda, bude jí dokonce velet. Nové jednotky mají spolu s dalšími kroky NATO přispět ke zvýšení bezpečnosti východoevropských členských států Aliance a také odradit putinovské Rusko od myšlenek na okupaci dalších území, především Pobaltí.