Premiér Petr Fiala navštívil společnost EXCALIBUR ARMY ve Šternberku.

Předseda vlády ČR Petr Fiala v pondělí 9. ledna navštívil podnik Excalibur Army ve Šternberku. Při příležitosti své návštěvy premiér jednal i se zástupci holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) v čele s Michalem Strnadem a s vedením firmy Excalibur Army.

Součástí prezentace bylo taktéž představení hlavní výrobní haly specializující se na pásová vozidla a ukázka nových dělostřeleckých a vyprošťovacích systémů.

Premiér poté na tiskové konferenci akcentoval aktuální bezpečnostní situaci na Ukrajině, zmínil zásadní přínos mezinárodní obranné spolupráce a v neposlední řadě ocenil podporu české veřejnosti, která se odráží ve veřejných sbírkách pro humanitární pomoc i na pořízení vojenské techniky.

„Zbrojovka Excalibur Army patří mezi naše klíčové výrobce pozemní vojenské techniky. Zabývá se především modernizací pozemní techniky, ať již jde o tanky T-72, samohybné houfnice DANA či raketomety RM-70. To jsou zbraně, které jsou nasazeny na Ukrajině,“ prohlásil Fiala.

Poukázal na fakt, že nejvýznamnější zakázkou, na které v tomto směru Excalibur Army pracuje, je dodávka modernizovaných tanků T-72 pro Ukrajinu, kterou společně financují Spojené státy a Nizozemsko.

„Tato spolupráce má konkrétní přínosy pro všechny zúčastněné – NATO posiluje statečné obránce Ukrajiny, na jejichž úspěchu závisí celosvětová bezpečnost, a Česká republika tím zároveň posiluje kapacity obranného průmyslu na svém území,“ konstatoval premiér.

Na jednom z modernizovaných tanků T-72, který poputuje na Ukrajinu, zanechal Fiala vzkaz se svým podpisem „Statečným obráncům Ukrajiny“.„Na tank T-72, který poputuje na Ukrajinu, jsem napsal statečným ukrajinským obráncům krátký vzkaz. Věřím, že Ukrajinci zvítězí v jejich boji s ruským agresorem,“ komentoval Fiala tuto aktivitu.

Společně s předsedou představenstva holdingu CSG Michalem Strnadem pokřtili nové vyprošťovací vozidlo TREVA-30, do něhož měl možnost osobně usednout.

„Při návštěvě zbrojovky Excalibur Army jsem také pokřtíl nové vyprošťovací vozidlo TREVA 30, které by v budoucnu mohlo pomáhat také na Ukrajině,“ uvedl k tomu Fiala.Fiala dále informoval, že přímo ve výrobní hale zbrojovky Excalibur Army telefonoval s prezidentem Zelenským.

„Mluvili jsme o další konkrétní spolupráci našich zemí a vzájemně jsme si popřáli vše dobré do nového roku – oba věříme, že bude lepší než ten loňský. Pan prezident mi poděkoval za podporu Ukrajině a za podporu během českého předsednictví,“ upřesnil předseda vlády. (sfr)