Kancléřka Merkelová se před začátkem oslav 100. výročí Československa přijela ukázat do Prahy. Cílem cesty byla oslava narozenin přítele Zahradníka.

Kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy těsně před začátkem oslav 100. výročí vzniku Československa. Cílem její návštěvy byla účast na 90. narozeninách akademika Rudolfa Zahradníka, u kterého byla v době totality na vědecké stáži. Před tím se potkala i s premiérem Babišem. s prezidentem Zemanem se raději ani nesetkala…

„Chci všem občanům České republiky srdečně pogratulovat,“ zahájila Angela Merkelová tiskovou konferenci po schůzce s premiérem Andrejem Babišem při příležitosti oslav stoletého výročí vzniku Československa.

Projev obou státníků odhalil zásadní rozdíl ve vztahu k EU.

Novináři se Merkelové ptali, jak hodlá přimět země V4, aby nebrzdili ostatní členy v prohlubování evropské spolupráce. Merkelová odpověděla, že se o žádné zdržování nejedná.

Příležitost ke spolupráci je prý pro každého otevřená, ale integrace nemůže čekat na všech 27 států, uvedla kancléřka.

Merkelová potvrdila existenci vícerychlostní Evropy.

Andrej Babiš však jakékoliv spory popřel.

„Česká republika je proevropská, protiruské sankce jsou správné,“ řekl premiér.

Spolková kancléřka přijela do Prahy oslavit 90. narozeniny svého přítele profesora Rudolfa Zahradníka. Když se k programu přidalo i krátké setkání s Andrejem Babišem, stala se z návštěvy Prahy oficiální cesta.

S prezidentem Milošem Zemanem se Merkelová nesešla. S českou hlavou státu se viděla před měsícem v Berlíně.

Merkelová má k Česku blízko, protože v 80. letech tu krátce žila, když na Akademii věd dělala výzkum pro svůj doktorát.

Spolková kancléřka přijela do Prahy oslavit 90. narozeniny svého přítele profesora Rudolfa Zahradníka. Po příletu se krátce setkala s českým premiérem, na tiskové konferenci vypluly na povrch spory ohledně pozice zemí V4 v Evropské unii.

Merkelová, sama chemička, tehdy studovala u profesora Rudolfa Zahradníka. Fyzikálního chemika a později předsedy české Akademie věd. Zahradník oslavil 20. října devadesátiny a kancléřka se rozhodla překvapit ho na narozeninové oslavě, kterou pro vědce nachystal Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského při Akademii věd. (sfr)