Merkelová s Macronem jednali s čínským vůdcem Ťin-pchingem jménem "celé Evropy". Asistoval jim i šéf EK Juncker. Pozn. k fotografii: vztyčená šavle neohrožuje Junckera na životě. To si jen evropští vůdci pomocí historických relikvií hrají na urozenou šlechtu.

Merkelová s Macronem už zase jednali jménem celé Evropské unie a zastupují Unii navenek, aniž by k tomu měli sebemenší oprávnění. Tentokrát vedou za celu Unii obchodní jednání s vůdcem Číny Si Ťin-pchingem. Podle oficiální propagandy se prý čínskému prezidentovi snažili prezentovat Evropu jako „jednotnou v hlavních světových otázkách“.

Součástí Evropské unie přitom není řada evropských států, jako například Švýcarsko, Norsko, Ukrajina; nemluvě o Velké Británii, která z EU vystupuje.

Prezident Francie a německá kancléřka se s vůdcem Číny údajně pokoušeli dohodnout „recipročně vyrovnaný obchod mezi Čínou a evropskými zeměmi“.

Tiskové agentury poslušně označily francouzského prezident Emmanuela Macrona a německou kancléřku Angelu Merkelovou za „nejvýznamnější vedoucí politiky Evropské unie“.

Nabízí se otázka, v čem je Francie v EU významná, pomineme-li fakt, že po odchodu Británie bude Macron v EU jediným vůdcem státu, který bude mít k dispozici jaderné zbraně. Z hlediska ekonomiky to rozhodně není, neboť Francie v oblasti veřejných financí soustavně a beztrestně porušuje nejzákladnější Maastrichtská kritéria.

Účastníci čtyřstranného setkání ve francouzské metropoli jednali o obchodu, investicích, klimatu, životním prostředí i o světovém pořádku. S nejvyšším čínským představitelem, který do Paříže přiletěl o den dřív, hovořil Macron samostatně už v pondělí.

Juncker po jednání, které podle agentury DPA trvalo přibližně hodinu, znovu vyzval Čínu, aby umožnila evropským firmám větší přístup na svůj domácí trh. Vyslovil se pro jasnější reciprocitu mezi Evropskou unií a Čínou, aby „evropské společnosti měly stejný stupeň přístupu na čínský trh, jako mají čínské společnosti v Evropě“.

Šéfka německé vlády v souvislosti s velkým projektem Hedvábné stezky, který má propojit obchodní a dopravní sítě mezi kontinenty uvedla, že Evropané v tomto projektu chtějí hrát aktivní úlohu, což však podle ní musí být založeno na určité reciprocitě.

Francouzský prezident také vyzval Čínu, aby „respektovala jednotu Evropské unie“, kterou prý Peking podkopává svou investiční politikou ve světě.

  • Co tím Macron myslel? Kde vzal jednotu zemí EU? Například Česko se s Francií ani Německem neshoduje v mnoha zásadních tématech, například v otázce migrace, potažmo v přijímání a přerozdělování uprchlíků…
  • Český prezident Zeman v otázkách vztahu k Rusku a Číně zastává diametrálně odlišném postoje, než představitelé EU…

„Spolupráce přináší víc než konfrontace a my můžeme získat víc otevřením než uzavřením,“ prohlásil Macron.

„Máme mezi sebou rozdíly… Nikdo z nás není naivní. Ale my respektujeme Čínu… a přirozeně očekáváme od našich velkých partnerů, že také respektují jednotu Evropské unie stejně jako její hodnoty,“ podotkl dále. (sfr)