Juncker jednal v Bruselu se svou možnou nástupkyní Leyenovou.

Končící předseda Evropské komise Juncker jednal s možnou novou šéfkou evropské vlády Leyenovou, jíž přislíbil plnou podporu při přebírání funkce. Němku Ursulu von der Leyenovou vybrala do funkce Evropská rada. K tomu, aby se opravdu stala předsedkyní EK, však současná německá ministryně obrany potřebuje souhlas Evropského parlamentu. 

Pravděpodobná příští šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová může při přebírání funkce počítat s plnou podporou aparátu EK i končícího předsedy komise Jeana-Claudea Junckera. Oznámil to v Bruselu Junckerův mluvčí Margaritis Schinas.

„Bylo to setkání dvou skutečných Evropanů, kteří se navzájem znají dlouhé roky,“ prohlásil Schinas.

Oba politici prý mají zájem na hladkém předání komise v případě, že Němku později tento měsíc Evropský parlament (EP) ve funkci potvrdí.

Von der Leyenová se europoslancům ve Štrasburku představila už ve středu, k nástupu do funkce bude potřebovat souhlas nadpoloviční většiny z nich.

Německá ministryně obrany se kandidátkou do čela Evropské komise stala po překvapivé úterní nominaci na summitu EU.

Středoevropské země, Itálie a některé další státy totiž zablokovaly předjednaný kompromis, který počítal s nominací nizozemského socialisty a nynějšího prvního místopředsedy EK Franse Timmermanse.

Prezidenti a premiéři zemí EU ale očekávají, že von der Leyenová z Timmermanse učiní jednoho z klíčových členů svého týmu.