Armáda ČR získá 24 obrněných vozidel na podvozku Titus. Podepsala k tomu smlouvu s firmou ELDIS. Vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic MO Lubor Koudelka a generální ředitel společnosti Eldis Pardubice Aleš Jedlička podepsali smlouvu na pořízení kolových obrněných vozidel na podvozku Titus.
Armáda získá 22 kusů vozidel v plné velitelsko-štábní verzi, další dva vozy budou v základní výbavě bez komunikačních systémů a poslouží k výcviku řidičů. Nákup Titusů je součástí Koncepce výstavby Armády ČR do roku 2035.
Vozidla Titus jsou v české armádě zavedená – v roce 2019 jich resort pořídil 62 ve třech verzích: místo koordinace palebné podpory, kolové obrněné vozidlo spojovací a kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní.
Nová vozidla s označením KOVVŠ/M2 jsou oproti minulé verzi upravená a vybavená mimo jiné na základě zkušeností z války na Ukrajině. Upravovala se rovněž technická specifikace dle nových požadavků Armády ČR, uvedlo ministerstvo obrany.
Podle dřívějšího vyjádření ředitele sekce komunikačních a informačních systémů MO brigádního generála Petra Šnajdárka jsou v nové verzi KOVVŠ/M2 zapracovány veškeré nové znalosti z bojiště poskytnuté spojenci v oblasti radioelektronického boje, komunikačních a navigačních systémů.
„Jedná se o jasný příklad schopností českého obranného průmyslu. Dosavadní zkušenosti s vozidly Titus, které již Armáda ČR používá, jsou jednoznačně pozitivní a jedná se o zásadní krok při budování schopností v oblasti komunikačních a informačních systémů,“ sdělil po podpisu smlouvy Lubor Koudelka.
Ministerstvo obrany za jedno samotné vozidlo Titus ve verzi KOVVŠ/M2 zaplatí cca 137 milionu korun bez DPH.
Nad rámec této ceny jsou ve vozidle nové technologie, které jsou vyčísleny na 38,7 milionu korun. Dodavatelem bude společnost Eldis ze skupiny Czechoslovak Group.
Cena celé zakázky je 4,068 mld. Kč bez DPH. V této částce je zahrnuto pořízení 22 kusů KOVVŠ/M2, 2 kusů vozidel pro výcvik řidičů, a školení instruktorů a administrátorů komunikačních a informačních systémů, dílenských specialistů a instruktorů podvozku.
Během vyjednávání se podařilo vyjednat celkovou slevu cca 170 milionů, doplnilo ministerstvo. (sfr)