Skupina CSG sází na umělou inteligenci, zakládá sub-divizi CSG AI.

V rámci divize CSG Aerospace průmyslové a technologické skupiny CSG vzniká sub-divize CSG AI. Sdružují se do ní již existující týmy softwarových společností divize CSG Aerospace. Nová sub-divize bude tyto své týmy nadále rozvíjet a podporovat jejich již vznikající produkty. Počítá ale také s akvizicemi společností a startupů, které se oblasti umělé inteligence věnují. 

Cílem vytvoření CSG AI je zachytit aktuální trend rozvoje umělé inteligence a udržet tím konkurenceschopnost.
Zatím nejdále je ve vývoji řešení založených na umělé inteligenci společnost CS Soft. Disponuje vlastním AI týmem, který již vytvořil několik řešení stojících na umělé inteligenci.

Loni představil CS Soft nástroj, který dokáže predikovat cenu mědi na komoditních trzích. Na podzim pak produkt JATIS, jenž na základě historických dat optimalizuje průběh oprav letadel. Nově byl vyvinut produkt s názvem Tendera, jehož přínosem je, že umělá inteligence dokáže významně zkrátit čas při posuzování a vyplňování zadávací dokumentace při výběrových řízeních.

„S umělou inteligencí již nějakou dobu pracujeme, což je naší výhodou. Kromě CS Softu ji využívají také další společnosti z divize CSG Aerospace, jmenovitě Atrak, UpVision a Pocket Virtuality se svým produktem Lumnio. Proto, když majitel naší skupiny rozhodl, že se začneme umělou inteligencí v rámci CSG výrazně více zabývat, bylo logické, že nová entita vznikne právě v divizi Aerospace,“ oznámil Tomáš Vlček, výkonný ředitel divize, který aktivity CSG v oblasti umělé inteligence zastřešuje.


Tomáš Vlček, výkonný ředitel divize.


Výhodou je, že díky šíři skupiny CSG je možné vyvinuté produkty před prodejem třetím stranám testovat v rámci podniků ve skupině. Systém JATIS byl proto nasazen v leteckých opravnách Job Air Technic a specialisté CS Softu jej odladili s profesionály z leteckých opraven.

Nyní systém firma začíná úspěšně nabízet na trhu, protože se ukázalo, že díky predikci a řízení workflow skutečně dokáže generovat významné úspory. Tenderu zase zkoušejí ve společnosti Eldis Pardubice.

„Od majitele jsme dostali zadání, abychom mu předložili ta nejlepší řešení v oblasti umělé inteligence. Když se nám ho povede přesvědčit, že naše nápady a plány jsou kvalitní a mají potenciál, nebude problém s jejich financováním. To je v naší skupině velká výhoda. Projekty nepodléhají složitým schvalovacím procesům, ale rozhodování je pružné a rychlé. Na druhé straně je třeba dodat, že za úspěch projektu neseme osobní zodpovědnost,“ vysvětlil Vlček.

Kromě rozvoje a posílení vlastních týmů a řešení v oblasti umělé inteligence se již v CSG rozhlížejí po možnostech, jak sub-divizi rozšířit. Nemusí přitom nutně jít jenom o akvizice startupů a technologických společnosti. Ve hře je též spolupráce, například s vysokými školami a vědeckými institucemi. CSG a zejména její divize Aerospace už několik let spolupracuje prakticky se všemi technickými vysokými školami v zemi.

Akvizice jsou ale nejpřirozenějším způsobem rozšíření sub-divize. Takto získala CSG již v minulém roce společnost Smartoo, která následně ve spolupráci s Pocket Virtuality představila produkt Lumnio. Toto řešení umožňuje vzdálený servis pomocí rozšířené reality, ale například také digitalizaci pracovních postupů.

„Samozřejmě již máme nějaké společnosti a řešení v hledáčku a rádi bychom do konce roku několik získali. Paralelně budeme rozvíjet naše stávající řešení a vymýšlet nová. Vydat se chceme dvěma základními směry. První z nich je optimalizace vnitropodnikových procesů v různých oblastech, od HR a finance až po analýzy trhu v různých oblastech. Druhou oblastí jsou průmyslové aplikace.“

„Příležitosti vidíme například v prediktivní údržbě, optimalizaci logistických úloh a podobně. Využít přitom chceme naší nespornou výhodu, že vyvinutá řešení můžeme ověřit v rámci skupiny a následně je využít komerčně,“ dodal Vlček.

O skupině CSG

Globální průmyslově-technologická skupina CSG je vlastněna českým podnikatelem Michalem Strnadem. Dodává technologie do celého světa, které pomáhají zajistit bezpečnější a stabilnější budoucnost. Zaměřuje se na vývoj a výrobu strategicky důležitých produktů, systémů a technologií v oblasti obrany, letectví, automobilového průmyslu a dalších odvětví.

S klíčovými výrobními závody v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA exportuje CSG své produkty po celém světě. Skupina neustále investuje do rozvoje svých společností a zároveň rozšiřuje své hlavní podnikatelské aktivity.

Mezi její klíčové společnosti patří český výrobce automobilů Tatra Trucks, slovenský výrobce dělostřelecké munice MSM Group, americký výrobce munice malého kalibru The Kinetic Group a český výrobce radarů Eldis. Skupina se zaměřuje na vývoj a výrobu strategicky důležitých produktů, systémů a technologií, které jsou nezbytné pro obranu základních civilizačních hodnot.

CSG zaměstnává přes 14 000 zaměstnanců napříč svými integrovanými a přidruženými společnostmi. Tržby CSG, po započítání The Kinetic Group za celý rok 2024, dosáhly 5,2 miliardy EUR. Konsolidované tržby skupiny činily 4 miliardy eur. (sfr)