Ekonomika v USA v letošním prvním čtvrtletí vykázala v celoročním přepočtu mezikvartální pokles o 0,3 procenta. Jedná se o první čtvrtletní pokles největší světové ekonomiky od roku 2022. V Německu v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl. Růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta. Naopak růst eurozóny zrychlil na 0,4 procenta růstu.
Jedním z důvodů poklesu ekonomiky v USA je agresivní celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za poklesem ekonomiky stojí zejména dva faktory: silný nárůst dovozu do USA před zavedením Trumpových cel a slabší spotřebitelské výdaje.
Snížení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta v prvních třech měsících tohoto roku je výrazným zaostáním za výkonem ekonomiky z posledních dvou let, kdy se průměrný čtvrtletní růst pohyboval kolem tří procent. V posledním kvartálu loňského roku růst činil 2,4 procenta.
Zveřejněné údaje dokazují snahu společností zajistit si zboží předtím, než začnou platit rozsáhlá cla. Dovoz ve čtvrtletí vzrostl o 41,3 procenta, což je největší nárůst za téměř pět let. Dovezené zboží a služby, které se nevyrábějí v USA, se odečítají od HDP.
Spotřebitelské výdaje, které tvoří dvě třetiny amerického HDP, vzrostly o 1,8 procenta, což je nejslabší tempo od poloviny roku 2023.
Německá ekonomika už opět roste
Německá ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí vrátila k růstu, hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,2 procenta. Vyplynulo to z předběžných údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad.
V posledním čtvrtletí loňského roku se HDP v Německu snížil o 0,2 procenta.
Německá vláda však minulý týden znovu zhoršila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Nyní předpokládá, že hospodářství bude stagnovat, zatímco na konci ledna ještě počítala s růstem HDP, který tehdy odhadovala na 0,3 procenta. Loni v říjnu vláda letošní hospodářský růst odhadovala dokonce na 1,1 procenta.
Se stagnací německé ekonomiky v letošním roce počítá i aktuální výhled Mezinárodního měnového fondu (MMF). (sfr)