
ČEZ a Rolls-Royce SMR podepsaly dohodu o přípravě malých jaderných reaktorů v ČR. (Ilustrační foto).
Společnosti ČEZ a britský Rolls-Royce SMR podepsaly dohodu o přípravných pracích s cílem zahájit přípravy na výstavbu prvního malého modulárního reaktoru (SMR) v České republice. Tato dohoda představuje další významný milník ve strategickém partnerství poté, co si ČEZ zvolil technologii Rolls-Royce SMR jako partnera a dodavatele pro SMR s cílem zajistit až 3 GW bezemisní energie pro Českou republiku, konstatoval ČEZ.
„S britským Rolls-Royce SMR budeme úzce spolupracovat na přípravě výstavby prvního malého modulárního reaktoru v České republice. Ten by měl vzniknout v lokalitě Temelín v polovině 30. let. Modulární reaktory jsou velkou příležitostí pro českou ekonomiku a nezbytnou součástí již probíhající transformace energetiky.“
„Spolupráce se společností Rolls-Royce SMR, kterou jsme navázali v letošním roce, nabízí jedinečnou příležitost k růstu a prosperitě v oblasti jaderné energetiky i díky naší účasti na vývoji technologie,“ zdůraznil člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.
„Tato dohoda představuje důležitý krok vpřed v našem partnerství se společností ČEZ, který ukazuje naši společnou ambici a dokazuje, že společně postupujeme rychlým tempem při dalším rozvoji čisté a spolehlivé jaderné energie v České republice.“
„Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat se společností ČEZ na realizaci programu, který přinese významné průmyslové a ekonomické přínosy pro obě naše země a zároveň pomůže naplnit klíčové cíle v oblasti energetické bezpečnosti a dekarbonizace,“ řekl generální ředitel Rolls-Royce SMR Chris Cholerton.

Zleva: místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, generální ředitel Rolls-Royce SMR Chris Cholerton a člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.
Přípravné práce budou zahrnovat získání potřebných povolení, posouzení vlivů na životní prostředí a přípravné práce v lokalitě Temelín. Tyto aktivity také podpoří detailní plánování a jednání s regulačními orgány, aby bylo možné reaktory včas zprovoznit.
Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.
Česká energetická společnost ČEZ získala v letošním roce podíl v britském vývojáři malých modulárních reaktorů Rolls-Royce SMR formou kapitálového vstupu. Díky investici se ČEZ stal strategickým minoritním akcionářem a získal ve společnosti RR SMR přibližně 20% podíl.
Kromě České republiky uspěl Rolls-Royce SMR také na britském trhu. Britská vládní organizace Great British Nuclear (GBN) vybrala společnost Rolls-Royce SMR jako preferovaného dodavatele malých modulárních reaktorů (SMR) ve Velké Británii a má tak příležitost postavit první tři malé modulární reaktory ve Velké Británii. Rozhodnutí GBN je významné i pro Českou republiku.
První malý modulární reaktor v České republice by měl vzniknout vedle Jaderné elektrárny Temelín přibližně v polovině 30. let. Další lokality nyní ČEZ posuzuje. Jako vhodné se jeví lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji.
Nové jaderné zdroje jsou nezbytné pro zachování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Konkrétně v Tušimicích půjde také o důležitý zdroj tepla pro okolní města a obce. (sfr)