Skupina Veolia se zapojila do ochrany mokřadů prostřednictvím svého nadačního fondu. Ten na záchranu mokřadů přispěl částkou přesahující 11 milionů korun. Veolila pokázala na to, že Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již více než 20 let vykupuje a chrání cenné přírodní lokality, díky čemuž bylo zachováno 207 hektarů mokřadů napříč ČR.
Tak rozsáhlá plocha podle Veolie posiluje odolnost Česka vůči klimatickým výkyvům, zadrží v krajině přes 1,8 miliardy litrů vody a sníží přítomnost CO2 o více než 1 000 tun ročně.
Mokřady patří mezi nejcennější ekosystémy, srovnatelné s deštnými pralesy. I když pokrývají pouze 1,5 % území Česka, jsou klíčovou zásobárnou vody, domovem vzácných druhů rostlin i živočichů a prostorem významným pro snižování oxidu uhličitého v ovzduší.
„Mokřady jsou místa, kde voda odpočívá. V suchu pomáhají rostlinám a živočichům, ochlazují krajinu, a během povodní zadržují vodu, čímž chrání obydlené oblasti,“ vysvětlil Jan Moravec, zástupce ředitele kanceláře pro odborné programy v ČSOP.
Každý čtvereční metr mokřadu zadrží až 900 litrů vody, takže 207 hektarů pojme více než 1,8 miliardy litrů H2O.
Dvě stě sedm hektarů mokřadů navíc ročně zachytí přes 1 000 tun CO2, což odpovídá emisím více než 500 aut jezdících 20 000 km ročně, uvedla Veolia.
A právě snižování emisí je po retenci vody v krajině další klíčovou schopností mokřadů, které inspirovaly skupinu Veolia k jejich záchraně prostřednictvím Nadačního fondu Veolia.
„Záchrana mokřadů a podobné projekty jdou ruku v ruce s modernizací našich energetických provozů a jejich dekarbonizací, díky které zásadně snižujeme objem škodlivých emisí v ovzduší. Konkrétně v Moravskoslezském kraji jsme se odklonili od uhlí v Krnově z 80 % a ve Frýdku-Místku dokonce ze 100 %.“
„Plně dekarbonizované provozy budou rovněž v Karviné i Ostravě a obdobné kroky jsme již učinili nebo je plánujeme i v dalších krajích. Například ve Středočeském, Olomouckém nebo v západních Čechách. Prostřednictvím našeho programu GreenUp proinvestujeme v rámci dekarbonizace 20 miliard korun,“ konstatoval Kamil Vrbka, ředitel pro region Morava Veolia Energie ČR, která patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, jelikož teplo, teplou vodu a elektřinu dodává napříč republikou 580 000 domácnostem.
Moravskoslezský kraj je příkladem celorepublikových aktivit skupiny Veolia a ČSOP. Lutyňská pískovna u Dětmarovic na Karvinsku je jednou z lokalit, na jejíž záchranu přispěl NF Veolia částkou 600 tisíci korun v rámci programu „Vraťme vodu přírodě“.
„Příroda i ovzduší na Karvinsku dost utrpěly těžbou a spalováním černého uhlí. Naší snahou je pomocí dekarbonizace i podpory přírodních projektů změnit stav věcí. S odklonem od uhlí jsme v naší karvinské teplárně již začali instalací moderních plynových kotlů a nyní pracujeme na spuštění multipalivového kotle, který oproti spalování uhlí ročně sníží emise oxidu uhličitého o 200 tisíc tun,“ doplnil Vrbka.
Kromě revitalizace, výkupů a údržby mokřadů napříč Českem, NF Veolia také v posledních letech financuje jarní přesuny obojživelníků, kteří táhnou k mokřadním plochám, aby se tam rozmnožovali a pak se vrací zpět na území, kde žijí.
„Jednou z mnoha superschopností mokřadů je podpora a ochrana biologické rozmanitosti naší krajiny. Mokřady jsou domovem dlouhé řady vzácných nebo ohrožených zvířat, a proto také podporujeme akce, při nichž se staví u silnic bariéry. Díky nim se například obojživelníci nedostanou na velké komunikace, kde poté ve stovkách i tisících hromadně hynou pod koly aut,“ řekla Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
Veolia Energie patří mezi největší energetické skupiny a je největším distributorem tepla v ČR. Prostřednictvím jedné z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě (1 550 km) dodává teplo a teplou vodu do 580 tisíc domácností. Energiemi zásobuje také více než 300 průmyslových podniků a 1 800 zařízení v terciárním sektoru, například nemocnice, školy atd. ve více než 30 městech a obcích. (sfr)