
Obchodní válka se odkládá: Trump po 2 dnech odložil platnost cel na Kanadu a Mexiko. (Ilustrační foto)
Obchodní válka s USA se o něco odkládá. Americký prezident Donald Trump oznámil měsíční pozastavení cel na zboží z Mexika. To stejné později ohlásil ohledně zboží z Kanady. Cla ve výši 25 % na dovoz z obou zemí Trump uvalil tento týden.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že na měsíc pozastavuje cla na zboží z Mexika splňující podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA). Stejnou výjimku o několik hodin později potvrdil také v případě Kanady.
Pouhé dva dny po zavedení rozsáhlých cel na všechny dovážené produkty z těchto zemí Trump rozhodl, že u mnoha položek bude jejich zavedení odloženo až do dubna. Již ve středu Trump poskytl měsíční výjimku z nových cel automobilovým produktům splňujícím podmínky USMCA.
Trumpovo nové rozhodnutí přišlo krátce poté, co americký ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že automobilová výjimka se pravděpodobně rozšíří na veškeré zboží z Mexika a Kanady splňující podmínky USMCA.
Trumpova administrativa čelila ostré kritice nejen ze strany obchodních partnerů, ale i domácího průmyslu a maloobchodu. Automobilky obdržely už dříve měsíční odklad poté, co varovaly před vážnými narušeními dodavatelských řetězců.
Významní maloobchodníci mezitím upozorňovali zákazníky, že by cla mohla vést k výraznému zdražení potravin a dalšího zboží.
Trump oznámil odklad zavedení cel na automobily dovážené z Mexika a Kanady o jeden měsíc. Oznámení potvrdila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt.
„Hovořili jsme s největšími automobilkami. Poskytujeme měsíční výjimku na všechna auta dovážená v rámci dohody USMCA,“ uvedla Leavitt.
Leavitt při tiskovém briefingu, kde přečetla prezidentovo prohlášení. Podle ní se jednání účastnily automobilky Stellantis, Ford a General Motors, které si telefonát s Bílým domem vyžádaly.
Trump však zdůraznil, že od 2. dubna vstoupí v platnost „reciproční cla“, která mají postihnout nejen automobilový sektor, ale i další oblasti obchodu. „Firmy by měly tento měsíc využít k tomu, aby začaly investovat, přesunuly výrobu do USA a vyhnuly se tak clům úplně. To je náš konečný cíl,“ dodala Leavitt.
Kanada ale odklad nevidí jako úspěch a nadále odmítá jakákoli cla. Premiér provincie Ontario Doug Ford uvedl, že spolu s kanadským premiérem Justinem Trudeauem zastávají jasný postoj. „Jsme zajedno – nulová cla a nehodláme ustoupit,“ prohlásil Ford na středeční tiskové konferenci.
Po telefonátu s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou Trump oznámil, že Mexiko nebude muset platit cla na žádné produkty spadající pod platnou obchodní dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA). Později během dne podepsal dodatek, který stejnou výjimku rozšířil i na Kanadu do 2. dubna.
Přesto Trump kritizoval Trudeaua, kterého obvinil z politického zneužívání celní problematiky.
Trump původně sliboval, že cla na Kanadu a Mexiko zavede hned po svém návratu do úřadu. Po lednovém odkladu oznámil, že je spustí v únoru, a nakonec tak učinil tento týden.
Zatímco mexické zboží mělo podléhat 25% clu, kanadské výrobky měly být zatíženy 25% sazbou s výjimkou energetických produktů, které měly podléhat 10% clu. Zároveň prezident oznámil zdvojnásobení cel na čínské exporty z 10 % na 20 %.
Trump a jeho spojenci tvrdí, že zvýšení cel na dovoz pomůže „udělat Ameriku znovu skvělou“ tím, že umožní USA získat politické a ekonomické ústupky od spojenců i konkurentů na globální scéně. Kritici však varují, že tento krok může vážně poškodit americké firmy i spotřebitele. Mnoho společností upozorňuje, že cla povedou k růstu cen zboží a přinutí podniky hledat alternativní dodavatelské řetězce, což může vést ke ztrátě pracovních míst. (sfr)