Nezaměstnanost v Česku dosáhla v červnu 3,6 %. Zůstala stejná jako v květnu. (Ilustrační foto).

Nezaměstnanost v Česku dosáhla v červnu 3,6 % a oproti květnu se nezměnila. Úřad práce České republiky evidoval k 30. červnu celkem 272 684 uchazečů o zaměstnání, což je o 1 638 méně než v květnu.

Nezaměstnanost v ČR je nejnižší v Evropské unii.

Za první pololetí pomohl Úřad práce najít novou práci 140 tisícům lidí, což je o 65 tisíc více než vloni

V meziročním srovnání s červnem 2023 byl podíl nezaměstnaných v červnu 2024 vyšší o 0,2 procentního bodu, tedy o 22 892 uchazečů. Nezaměstnanost meziměsíčně klesla ve 12 krajích a v 52 ze 77 okresů Česka.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v červnu o 9 132 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce tak trvá již sedmý měsíc v řadě.

Úřadu práce se v červnu podařilo najít práci 20 987 uchazečům o zaměstnání, což je o 63,5 % více proti stejnému období vloni. Proti loňsku výrazně vzrostl i počet rekvalifikací – o více než 150 %.

„Za červen jsme nezaznamenali žádnou zásadní změnu v míře nezaměstnanosti. Ta stále zůstává velmi nízká, dokonce opět nejnižší v celé EU, což je určitě skvělá zpráva. Velmi pozitivní je ale i to, že se Úřadu práce daří nacházet zaměstnání stále více lidem.“

„Výrazně nám roste také počet absolvovaných rekvalifikací, které Úřad práce administruje a nabízí. Lidé si touto cestou mohou výrazně zlepšit svou kvalifikaci v různých oborech, a tím si současně vylepšit svou pozici na trhu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob (podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let) byl v červnu v Ústeckém kraji (5,9 %) a Moravskoslezském kraji (5,2 %). Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob ve stejném období i loni.

Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v kraji Vysočina a v Praze (2,7 %). Meziročně se situace nejvíce změnila v Ústeckém a Olomouckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti červnu 2023 o 0,6 procentního bodu.

Na úrovni okresů jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci června v okresech Praha-východ (1,4 %), Praha-západ (1,6 %), Rychnov nad Kněžnou a Benešov (1,9 %) a Pelhřimov (2 %).

Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Most (8,4 %), Karviná (8,1 %), Chomutov (6,9 %) a Bruntál (6,6 %).

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof k aktuálním statistikám mimo jiné řekl: „Výsledky prvního pololetí ukazuji tři jasné supertrendy: zájem o nízkokvalifikovanou práci setrvale klesá, ale zároveň setrvale roste zájem o rekvalifikace, což je moc dobře. Třetím výrazným trendem je rostoucí počet lidí, které Úřad práce vrací na trh práce a nachází jim lepší uplatnění.“ (sfr)