Maďarský premiér Viktor Orbán v Moskvě jednal s ruským prezidentem Putinem.

Maďarský premiér Viktor Orbán v Moskvě jednal s ruským prezidentem Putinem o mírovém řešení války na Ukrajině. Maďarsko je v současnosti „předsednickou“ zemí Evropské unie. Šéfové unie, ale třeba i český premiér Fiala za cestu do Moskvy Orbána kritizovali.

Kritiku si Orbán vysloužil nejen z Evropské unie, ale i od NATO.

Ruský prezident Vladimir Putin přijal Viktora Orbána v Kremlu. Oznámil mu, že je připraven diskutovat o „nuancích“ mírových návrhů na ukončení války na Ukrajině.

S tím, že je připraven si poslechnout postoj maďarského vůdce k Ukrajině a seznámit se od něj s názory ostatních evropských partnerů na válečný konflikt.

Orbán šéfovi Kremlu řekl že Maďarsko se pomalu stává poslední evropskou zemí, která může mluvit jak s Ruskem, tak Ukrajinou. Předseda maďarské vlády uvedl, že chce využít této příležitosti.

„Mír se nedá dělat z pohodlného křesla v Bruselu. I když předsednictví EU nemá mandát vyjednávat jménem sedmadvacítky, nemůžeme jen tak sedět a čekat, až válka zázrakem skončí,“ uvedl Orbán na sociálních sítích.

Maďarsko chce podle Orbána podniknout „první kroky na cestě k míru“.

„V tom spočívá naše mírová mise,“ dodal.

Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze s Putinem setkali. V Moskvě byl naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Kritika z EU i od NATO

„Návštěva premiéra Viktora Orbána v Moskvě se koná výhradně v rámci bilaterálních vztahů mezi Maďarskem a Ruskem,“ deklaroval v oficiálním vyjádření šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Podotkl, že i když Maďarsko nyní převzalo rotující předsednictví v Radě EU, neznamená to žádné zastupování unie navenek. Za to zodpovídá předseda Evropské rady na úrovni hlav států či vlád, nebo vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku na úrovni ministrů.

„Premiér Orbán neobdržel od Rady Evropské unie žádný mandát k návštěvě Moskvy. Postoj EU k ruské agresivní válce proti Ukrajině se odráží v mnoha závěrech Evropské rady. Tento postoj vylučuje oficiální kontakty mezi EU a prezidentem Putinem. Maďarský premiér tedy v žádné formě nereprezentuje EU,“ prohlásil Borrell.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že „politika appeasementu nezastaví“ šéfa Kremlu v jeho agresi vůči Ukrajině.

Šéf NATO potvrdil, že Severoatlantická aliance byla o cestě Orbána do Moskvy informována předem. S tím, že Orbán do Ruska cestoval jako předseda maďarské vlády a nezastupuje NATO, jehož je Maďarsko členem.

Kriticky se vůči Orbánově cestě do Moskvy vyjádřil i předseda vlády ČR Petr Fiala.

„Viktor Orbán v Moskvě nezastupuje naše zájmy ani zájmy EU. Nemá jakýkoliv mandát k jednání naším jménem. Český postoj je jasný: Putin je agresor, my podporujeme Ukrajinu,“ napsal premiér.

„Připomínáme, že zásada ‚žádné dohody o Ukrajině bez Ukrajiny‘ zůstává pro naši zemi nedotknutelná a vyzýváme všechny státy, aby ji striktně dodržovaly,“ reagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí, podle něhož rozhodnutí o cestě Orbána do Moskvy učinilo Maďarsko bez souhlasu Ukrajiny.

Orbánovu návštěvu Putina odsoudili i další evropští lídři.

„Rotující předsednictví EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU. Evropská rada má jednoznačný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je oběť. Žádná jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny,“ napsal Šéf Evropské rady Charles Michel.

V úterý Orbán poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 navštívil Kyjev. Cesta se uskutečnila den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě EU.

Orbán uvedl, že první cesta vedla na Ukrajinu, protože cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým EU čelí. (sfr)