LAMA energy radí: Před odjezdem na dovolenou odpojte spotřebiče ze zásuvek. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Tuzemský dodavatel energií, společnost LAMA energy, radí spotřebitelům, aby před odjezdem na dovolenou odpojili spotřebiče ze zásuvek. Dovolená je časem odpočinku, dobrodružství a úniku od každodenní rutiny. Při balení kufrů a plánování aktivit je však snadné zapomenout na jednu klíčovou věc, která se samotnou dovolenou nemá moc společného, ale může ušetřit stovky korun a zajistit klidný spánek, uvedla firma.

Před odjezdem na dovolenou by lidé měli odpojit většinu spotřebičů ze zásuvek.

Proč je to důležité?

Prevence proti požáru

Malý zkrat nebo přepětí v síti může vést k požáru. Odpojením elektrických spotřebičů minimalizujete riziko toho, že se by se tak mohlo stát, zatímco budete v poklidu na dovolené.

„Spotřebiče nenechávejte ani v pohotovostním režimu, televize odpojte i od antény. Doporučujeme také vypnout jističe pro světelný a zásuvkový okruh,“ uvedl Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Ochrana proti přepětí

Běžný blesk může způsobit přepětí, které může poškodit nebo úplně zničit spotřebiče. Úplně odpojit je vhodné ty spotřebiče, které nemusí zůstat zapnuté. Na zbytek může pomoci přepěťová ochrana.

Dlouhodobá životnost spotřebičů

Stálé napětí způsobuje postupné opotřebení spotřebičů a jejich elektronických součástek. Tím, že je spotřebitel bude pravidelně odpojovat, když pojede na delší dobu pryč, prodlouží jejich životnost.

Odpojením spotřebičů ze zásuvky šetříte

„Spotřebiče, které zůstávají zapojené v zásuvkách, spotřebovávají energii, i když nejsou používány, a to i ve standby režimu. Odpojujte proto spotřebiče ze zásuvky, i když jedete pryč třeba jen na víkend. Nezapomínejte ani na nabíječky. Ročně tímto krokem můžete ušetřit i stovky korun,“ dodává Tobiáš.

Před odjezdem na dovolenou je proto dobré projít domácnost a všechny zásuvky. Identifikovat, které spotřebiče lze vypojit, a které nikoli. Typicky jsou to lednice a mrazák.

Zapomenout by se nemělo ani na zapojená světla v zásuvce, nabíječky nebo třeba televizní antény či wifi router.

„Dovolená by měla být bez stresu a tímto krokem se vyhnete zbytečným výdajům za energie a zajistíte, že se vrátíte do domova stejně bezpečného, jaký jste ho zanechali,“ uzavřel Jakub Tobiáš z LAMA energy. (sfr)