Spotřeba tepla v Česku loni klesla o více než 9 %. Byla nejnižší za posledních 7 let. (Ilustrační foto).

Spotřeba tepla v Česku loni klesla meziročně o více než 9 procent. Informoval o tom Energetický regulační úřad. (ERÚ). Spotřeba tepla byla v loňském roce nejnižší za 7 let, kdy ERÚ data eviduje. Hlavními důvody klesající výroby i spotřeby tepla ze soustav centrálního zásobování byla úsporná opatření i teplejší počasí.

Hrubá výroba tepla klesla v roce 2023 meziročně o 7,1 %, na 140,4 PJ. Výrazný pokles je podle ERÚ patrný již druhým rokem v řadě. V roce 2022 se výroba tepla snížila o 7,2 %.

K nejvyššímu poklesu výroby došlo u tepláren spalujících černé uhlí (-14 %), dále hnědé uhlí (-8,4 %), zemní plyn (-8 %) a biomasu (-3,7 %).

Rostla naopak výroba tepla z jaderných paliv (+30,1 %), ke které přispělo zahájení dodávek z JE Temelín do Českých Budějovic v posledním čtvrtletí roku.

Spotřeba tepla ze soustav centrálního zásobování teplem klesla meziročně o 9,4 %, na 67,8 PJ. Největším odběratelem tepla jsou tradičně domácnosti, které loni spotřebovaly 30,2 PJ (meziročně -6,5 %).

Následuje průmysl se spotřebou 17,7 PJ (meziročně -13,4 %) a sektor obchodu, služeb, školství a zdravotnictví se spotřebou 15,7 PJ (meziročně -8,4 %).

„Úsporná opatření a nadprůměrné venkovní teploty vedou k úsporám napříč celou energetikou. Spotřeba elektřiny se loni snížila o více než 4 procenta, spotřeba plynu klesla o více než 10 procent a u spotřeby tepla vidíme pokles devítiprocentní. Ve všech případech přitom spotřeba klesá již druhým rokem v řadě a dosahuje rekordně nízkých hodnot,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Veškeré uvedené údaje vyplývají ze čtvrtletních zpráv o provozu teplárenských soustav. Čtvrtletní zprávy zohledňují předběžné údaje, které jsou v době vydání úřadu k dispozici. Celoroční zprávu o provozu teplárenských soustav za rok 2023 (s konečnými souhrnnými údaji) vydá ERÚ v prvním pololetí tohoto roku. (sfr)