Ministryně Černochová povolila na Ukrajinu vývoz vojenského materiálu za 117 miliard korun. (Ilustrační foto).

Hodnota vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině činí zhruba 117 miliard korun. Již uskutečněných projektů je odhadem za necelou polovinu, asi 51,2 miliardy korun. Informovala o tom ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Od začátku války Česko Ukrajině dodalo vojenské vybavení v hodnotě 6,2 miliardy korun, například bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty samohybné houfnice a raketomety, upřesnila Černochová.

V rámci mise EUMAM schválené loni v době českého předsednictví v Radě Evropské unie Česko dosud vycvičilo zhruba 4000 ukrajinských vojáků, řekla.

Zbraně podle Černochové vzpruha pro průmysl, řekla Černochová.

„Samozřejmě i toto je výrazná vzpruha pro náš obranný průmysl a pro naši ekonomiku. Opět se toto projeví v naší ekonomice,“ konstatovala.

„Stoprocentně budeme jako resort dál pokračovat v tom, že nebudeme klást nějaké překážky vydávání licencí,“ dodala.

Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v zůstatkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun od loňského začátku ruské invaze. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice.

Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota.

V armádních zásobách už ale vhodný materiál k poslání Ukrajině není, zopakovala Černochová.

Podle slov ministryně obrany Česká republika nemůže pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, protože již vyčerpala všechny zásoby, které mohla poskytnout. Finanční pomoc bude pokračovat dál.

Černochová připomněla, že s ukrajinským ministerstvem strategického průmyslu podepsal resort obrany memorandum o porozumění, které umožní užší spolupráci na opravách. Hovořila také o spolupráci například s Dánskem či Nizozemskem při dodávkách urgentně potřebné techniky a munice ze zdrojů českého obranného průmyslu.

Ministerstvo bude povinně předkládat vládě seznam strategických projektů na tři roky dopředu, aby byla rozhodnutí vlád kontinuální, uvedla Černochová. Řekla také, že od spuštění virtuálního náborového střediska eviduje ministerstvo obrany více než 4000 uchazečů. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ZBRANÍ ČTĚTE NA BUSINESS DEFENCE NEWS